Економічний Ефект ІТ-Галузі Львова Сягнув Рекордної Суми – Майже Мільярд Доларів

26 Dec, 2018

Львівський ІТ Кластер презентує результати щорічного аналітичного дослідження ІТ-ринку Львова IT Research. За 3 роки IT Research став найочікуванішим та наймасштабнішим дослідженням галузі у Західному регіоні. Це комплексне дослідження присвячено вимірюванню економічного ефекту від діяльності ІТ-галузі у Львові, відслідковуванню динаміки економічних показників та загальному огляду ІТ-ринку.

Динаміка розвитку ІТ-галузі

За останній рік у Львові з’явилися 70 нових компаній, їх загальна кількість збільшилася з 247 до 317 компаній. Таким чином, динаміка зростання складає 28% на рік. Структура ринку залишається без суттєвих змін: 90% ринку складають малі та середні компанії, 10% – великі (такі, що мають більше 250 працівників). При цьому половина ІТ-фахівців Львова працює саме у великих компаніях.

Кількість ІТ-фахівців також збільшується з середньою річною  динамікою 25%. Дослідження демонструє, що станом на 2018 рік – у Львові нараховується 20-21 тис ІТ-спеціалістів. Відштовхуючись від попередніх даних 2017 року, коли кількість ІТ-спеціалістів сягала – 15-17 тис, можна спрогнозувати, що до кінця 2019 року у Львові буде налічуватись 24 тис ІТ-професіоналів.

01small

Поповнення людського капіталу здійснюється з двох джерел – це випускники ВНЗ та спеціалізованих курсів, а також внутрішня міграція.  За даними ВНЗ Львова 5 тисяч студентів, що зараз навчаються на 4-6 курсах будуть готові почати кар’єру в місцевих ІТ-компаніях до кінця 2019 року. Згідно з даними дослідження, 39,1% ІТ-спеціалістів переїхали до Львова з іншого населеного пункту, серед них –  22.2% з інших областей України.

«ІТ-індустрія Львова протягом останніх років демонструє високі темпи зростання. Наше місто вже стало одним з ключових центрів ІТ в Україні, саме тому нам важливо тримати руку на пульсі і щороку відслідковувати динаміку росту ІТ-індустрії з усіма деталями. Всього за 1 рік, приріст галузі у місті склав 28%, відтак ми прогнозуємо подальший ріст на рівні 30% щорічно. Такі дані нам дають цінні підказки – куди рухатися далі, над якими проектами працювати. Саме завдяки дослідженню ми зрозуміли важливість освітніх проектів і на сьогодні Кластер запустив вже 9 інноваційних програм у львівських університетах; ми розуміємо що до Львова приїжджають нові працівники ІТ-сфери, тому що тут комфортно працювати, тому ми також працюємо над покращенням інфраструктури Львова – невдовзі у місті з’явиться наймасштабніший проект Innovation District IT Park» – коментує Степан Веселовський, СЕО Львівського ІТ Кластеру.

Економічні показники

Оборот ІТ-індустрії Львова за 2017 рік склав 618 млн. доларів, це вдвічі більше, ніж у 2015 році. Економічний ефект, створений ІТ-галуззю Львова за минулий рік дорівнював майже 1 млрд. доларів, порівняно з $734 млн доларів у 2016. Загальний Економічний ефект 919 млн доларів складався з прямого – $559 млн і непрямого – $360 млн. У структурі ВРП Львова (що дорівнює 2,7 млрд доларів) частка ІТ становила 21% – у 2017 році і 20% – у 2016.

Технологічна галузь створила приблизно 63 тис нових робочих місць у Львові: створені робочі місця прямої зайнятості охопили 21 тисяч осіб,  непрямої та індукованої зайнятості – 42 тис. осіб. Протягом року зросли і доходи ІТ-спеціалістів: у 2017 середній заробіток складав $1740, а у 2018 вже $1880. Зафіксовано динаміку росту на рівні 8%.

02small
Портрет та витрати ІТ-фахівців

Робота в ІТ сфері давно перестала вважатись чоловічою, але гендерний розподіл все ще залишається на користь чоловіків – їх у професії 67 %. Частка жінок поступово зростає, зараз їх 33%. Середній вік в ІТ – 28 років. Опитування більш ніж 800  ІТ-фахівців дозволили скласти детальний портрет львівських ІТ-спеціалістів: вони приділяють увагу здоров’ю, подорожують, займаються благодійністю та фрілансом у вільний час.

Більшість з опитаних ІТ-фахівців займаються спортом (63%), половина одружені (48%), а майже третина має дітей (28%). 81% опитаних повідомили, що заощаджують кошти, та лише 34% зберігають заощадження в українських банках.

48% ІТ-спеціалістів зізнались, що підтримують благодійні ініціативи. За останній рік вони витратили на благодійність $2,4 млн. Це вдвічі більше, ніж, наприклад, витрати на відвідування кінотеатрів ( $1,2 млн ). Вони надають не лише благодійну грошову підтримку (88,2 %), а й безоплатні послуги інтелектуального змісту (18,1%), та допомагають особисто (14,3%).

03small

41% мешкають в орендованому помешканні, 37,1 % – у власному, 20,8 % живуть з батьками. 27% опитаних ІТ спеціалістів купували нерухомість протягом останніх трьох років. На первинному ринку нерухомості 23,2% від усієї кількості зданих в експлуатацію квартир у Львові було викуплено саме представниками ІТ-спільноти у 2017 році, у 2018 – 22,5 %. 45,2% ІТ-спеціалістів мають у власності авто, з них 17% володіють двома автомобілями чи більше.

74% опитаних подорожували з метою відпочинку протягом року в межах України, і 70% – закордон. Загалом, львівські  ІТ-фахівці протягом року відвідали 67 країн світу. 62% працівників ІТ сфери Львова користувались послугами авіаперевезення протягом року.

Топ-5 найбільш популярних напрямків подорожей в межах України: Карпати, Київ, Одеса, Буковель, Тернопіль. Топ-5 найбільш популярних напрямків закордонних подорожей: Польща, Німеччина, Туреччина, Італія, Іспанія.

Головні тенденції

Беззаперечним є зростання галузі – як в межах існуючих компаній, так і створення нових. Швидкість зростання компаній зумовлена кількістю людського капіталу в місті, на розвиток якого направлені консолідовані  зусилля ІТ-спільноти. За останні 3 роки у ВНЗ Львова відкрилось 18 нових спеціальностей технічного спрямування. Протягом 2 років приблизно 8288 осіб пройшли навчання на не академічних\приватних ІТ-курсах. 28% нових компаній відкрилися у Львові цього року.

Серед факторів, що сприяють успіху та впливають на потенціал розвитку ІТ-галузі у Львові експерти виділяють і зростаючий попит на продукти та послуги tech індустрії, привабливість міста для ІТ-спеціалістів з інших регіонів України і сприятливий інвестиційний клімат, а також плідну співпрацю індустрії з освітніми закладами міста, та розвиток ІТ-інфраструктури.

ЗАВАНТАЖИТИ дослідження можна за посиланням.

Про IT Research 3.0.

Дослідницький та аналітичний етапи IT Research 3.0 тривали 4 місяці. Комплексна методологія IT Research має соціологічну та економічну складову, а також використовує численний дослідницький інструментарій: соціологічні опитування, експертні інтерв’ю, запити на публічну інформацію. В межах дослідницького етапу було реалізовано:

•          опитування 821 ІТ-спеціаліста Львова
•          аналіз 317 компаній
•          53 запити на публічну інформацію скеровано у відповідні структури
•          обрахунок витрат 21 компанії
•          8 глибинних інтерв’ю з топ-менеджерами компаній

Львівський IТ Кластер – це спільнота провідних компаній у галузі інформаційних технологій (IT), які спільно із університетами та Міською владою покращують та розвивають ІТ у місті. Асоціація взяла на себе ініціативу з проведення системних змін у бізнес-середовищі міста та країни.

Соціологічна Агенція Fama – всеукраїнська аналітично-дослідницька компанія, яка за 8 років діяльності реалізувала понад 250 проектів для міжнародних агенцій та фондів, українських органів врядування, громадських організацій, бізнесу та політичних партій. Компанія акредитована Соціологічною Асоціацію України (САУ).