Sold out

IT House

A unique house specially designed for the employees of Lviv IT industry

ABOUT The PROJECT

IT House presents a brand new building specifically for people working in IT. The dwelling is currently under construction and will rise in one of the most promising Lviv areas granted by the local authorities. The house has its own original design, and serves as a unique project for the city IT industry. It aims to unite the IT professionals and strengthens the key role of IT as one of the city’s priorities. Participants of IT House will get brand new innovative apartments as well as comfortable living conditions in the inventive networking site.

1 / 12

The surrounding infrastructure develops quickly, and the location is easily accessible to the city center as well as passes through the main highway. The site is within 4 kilometers from the Opera House in the very center of the city.

Lviv-IT-House-Map

Mission 

IT House is a non-profit project aimed at providing high quality and affordable housing for the employees of Lviv IT industry.

We are not focused on making profits since we have developed this project based on the needs and wishes of cooperative’s participants.

HOW TO GET AN APARTMENT?

Available apartments?

Ask at your HR department if there are still any apartments available.

1
Apply

Apply for a participation in Housing Cooperative via Project coordinator or HR Department at your company.

2
Become a participant of Housing Cooperative

Get a status of IT House Cooperative participant.

3
Choose an apartment

Please contact the Project Coordinator – Maryana Mavdryk and choose an apartment.

4
Entry fee payment

Pay the entry fee confirming your participation in the project. The entry fee is 4,500 UAH. The fee is paid to the Cooperative’s account.

5
Organizational fee

Pay the organizational fee of 30,000 UAH. This fee is for developing the working draft of the construction.

6
Installment plan

Choose the installment plan for your payments after the completion of design works.

7
Installments

Pay the first installment which is 25% of the full cost of the chosen apartment.

8

CONDITIONS OF PARTICIPATION

The process of getting an apartment in IT House is quite simple: there is no need to “wait in line” to get the apartment you want.

Find out whether your company is a member of Lviv IT Cluster here.

 

КОМЕНТАРІ УЧАСНИКІВ

Роман Яхимець
Competence manager at SoftServe

“Я вирішив, що IT House - це мій проект. Ще у 2013 році, як тільки IT House почав бути у всіх на слуху, ідея контролю та повної інтеграції у всі підготовчі процеси та етапи будівництва мені цілком сподобалась. Я легко влився у проект і у робочу групу, тим паче, що більшість учасників проекту та сам ініціатор родом із SoftServe”.

Андрій Франків
Technical Leader at SoftServe

"Проект мені порекомендували друзі. У порівнянні з іншими проектами, IT House доступний з фінансового погляду, тут також є креативні ідеї, які мотивують, як от площа загального користування, де розміщені конференц-зал та дитяча кімната, калясочна та площі, які можуть здаватись в оренду. Найбільш до вподоби мені у цьому проекті - це можливість брати участь у процесі будівництва, а також абсолютна прозорість у всьому. Рекомендую IT House усім!".

Анатолій Добросинець
Engineer at N-iX

"Найбільше сподобався концепт проекту, співвідношення ціни-якості та те, що учасники самі безпосередньо впливають на якість кінцевого продукту. В основі будинку IT House лежать холодний розрахунок та трішки романтики щодо сусідів, де кожний має бекграунд в ІТ-індустрії".

Одарка Герило
Accountant at TDB

"Вирішальними питаннями для мого вступу у кооператив були надійність проекту, прозорість та колегіальність прийняття рішень. Також мені як бухгалтеру до душі дотримання всіх правил, законів та інструкцій ще з початкових етапів планування будівництва. Дуже сподобалася наявність у проекті сонячних батарей, всіх лічильників на вході у квартиру. Те, що кожен власник може контролювати своє енергоспоживання. І звичайно, культурні сусіди. Не секрет, що логіка є інструментом в роботі програмістів. Можливість жити у товаристві людей мислячих, які чесно працюють, - це подарунок долі".

Павло Шевчук
Senior Software Engineer at Epam Systems

"Я обирав ІТ House, насамперед, через відкритість усіх процесів, пов'язаних з будівництвом та через те, що кооператив вирішує що, як і з чого будувати. Відповідно, я знаю, у що вкладаються гроші. Великим плюсом є те, що я знаю, хто мої сусіди ще задовго до заселення".

Віктор Кениз
Front end developer at Lohika

"Ціна та змога впливати на процес будівництва і на сам проект IT House, починаючи від планування квартир і до загального вигляду будинку, є основними критеріями мого вибору. По суті, це те, що я не міг знайти у будь-якому іншому проекті".

ABOUT the BUILDING

IT HOUSE IN NUMBERS

18
three-room apartments
(91 sq.meters each)
36
Two-room apartments
(73 sq.meters each)
18
One-bedroom apartments
(45-47 sq.meters each)
9
floors
270
cm ceiling height

 

Building specifications – characteristics and compounds

 

 • Building base
  Monolithic frame filled with ceramic blocks, and insulated with mineral stone wool and quality glassing.
 • Central heating
  The building has a central heating system: specifically, a roof boiler house.
 • Underground parking
  The building has underground parking with over 40+ parking spots.
 • Two sections
  The building is composed of two sections connected by the joined hall.
 • Conference-room
  The conference-room is located on the ground floor.
 • Two-room apartments
  Two-room apartments are facing S-N and N.
 • Three-room apartments
  All three-room apartments are dissymmetrical to each other.

At the request of participants of the cooperative, the ground floor may include the space for strollers, commercial area, pantry, and more.

FAQ on the project

Project news

Other news