Максим Варнаков: Кожен Може Зробити Робота

22 Jun, 2017

Максим Варнаков закінчив 10 клас Сихівської гімназії. У травні Максим з проектом Roboguide переміг в олімпіаді IT Challenge, яку Львівський ІТ Кластер щороку організовує спільно з міською радою, Львівською Політехнікою та ІТ-компаніями. В інтерв’ю Львівському ІТ Кластеру, Максим розповів про свою розробку, ідеї майбутніх проектів та чим ще цікавляться талановиті учні Львова.    

Саму ідею створити роботизованого гіда запропонувала мені мама. Якось ми з нею були в одному музеї і нам трапився не дуже хороший екскурсовод. Мама сказала – якщо ти цікавишся технологіями, то я б порадила тобі таку ідею – зробити робота-екскурсовода. У Львові дуже мало англомовних хороших гідів, які б забезпечили потребу іноземних туристів. Roboguide би мав містити інформацію про різні цікаві місця, які не знайдеш на англомовних сайтах.

img_7473
Ідеальний гід для туристів

Основна мета Roboguide – це не лише вказати туристові дорогу чи провести екскурсію в музеї, він може підлаштовуватись під конкретні потреби туристів – змінювати темп та швидкість голосу, гучність. Зараз я працюю над інтерфейсом цього робота, керуватись буде з андроїд смартфона. Зараз я програмую для андроїда, ще в моїх планах замінити bluetooth модуль на wifi, який дозволить з’єднуватись з базою даних. Зараз база складається лише з прототипів , музеєм поки слугує наш клас у школі. Робот може вже сказати що це дошка, це стіл, а це парта.

Робот буде також складати рейтинг усіх експонатів та музеїв. Замість голосу я використовуватиму Google Text-to-speech, який генерує штучний голос. Поки що все це лише англійською мовою.

Закордоном такі роботи гіди є в музеях, проводять екскурсії, знайомлять з експонатами, на зріст близько 1 метра. Я бачив також відео робота-гіда в американському кампусі який їздить розповідає новачкам де який корпус розташований, тощо. Я зробив індивідуального робота, який може бути доступний кожному. Зараз цей прототип коштує 20 доларів, а повністю завершений робот коштуватиме не більше 50, що є цілком прийнятною сумою для іноземного туриста. Турист може купити робота, завантажити безкоштовний додаток для нього і досліджувати Львів. Бо робот працюватиме не лише в музеях, а будь-де на вулиці – розповідатиме інформацію про будинки, пам’ятники, вулиці тощо. Завдяки wifiмережа шукає місцезнаходження людини з роботом і також може пропонувати найближчі музеї чи цікаві пам’ятки неподалік і рекомендувати куди піти.

Ідеї для покращення життя

Вперше коли я сів за комп’ютер мені було цікаво як це все працює і з фізичної точки зору – як транзистори дозволяють зберігати дані тощо, і як працюють програми – як закриваєтеся вікно, що таке процес. Я одразу почав вчити мову програмування Python, оскільки нам якраз викладати її у школі, тому я почав писати перші програми.

img_7500
Серед моїх ідей, які хочеться реалізувати – сайт або додаток для смартфону, який би допоміг людині зорієнтуватися в якійсь проблемній ситуації. Завдяки умовним питанням з відповідями – так чи ні, програма чи сайт мали б скеровувати людину і з’ясувати що трапилось і дати рекомендації. Це дозволить людині зрозуміти що робити у певній ситуації. Гострий біль чи ні, чи це термінова ситуація.

У Сихівській гімназії я навчаюсь в спеціалізованому інформаційному класі, у нас – 5 уроків інформатики на тиждень. Наступного року планую вступати в університет Львівська Політехніка на ІКНІ або ІКТА, а також там нещодавно відкрилась нова цікава програма Інтернет речей. Я багато про неї чув, тому можливо оберу її.

Я часто відслідковую різні олімпіади, усілякі конкурси, заняття, дні відкритих дверей. Ми з однокласником брали участь в олімпіаді в Києві з проектом «Розумні жалюзі» і зайняли 2 місце. Нам було дуже цікаво, ми зрозуміли, що це дуже перспективно. Там були класні призи, можливості для стартапів. Ну і це хороший досвід. Roboguide мені також цікавий через досвід, бо розробляючи його, ці навички я зможу пізніше використати в подальших проектах та ідеях.

img_7492
Стипендію, яку я отримав на олімпіаді IT Challenge витрачу на інші деталі для вдосконалення робота. Це плата raspberry pi з конекторами та перехідниками, цифровий компас. Всі деталі замовляю з закордону.

Мене дуже цікавить Інтернет речей. Це технології, які можна використовувати де-завгодно: від сигналізації – до автопілотних машин. Це спрощує життя і це крок у майбутнє. Було би класно мати розумний будинок, який сам все робить, це колосально економить час. Це також енергозбереження приватних будинків. Можна розумно керувати і опаленням і освітленням і водою. Якщо використовувати «розумні жалюзі» в нашому класі в школі, то можна економити до 10 доларів на місць. Ми самі з однокласниками робили такі розрахунки. А якщо мати весь будинок чи велику споруду, то економія значно більша. Інтернет речей дає можливість з допомогою технологій витрачати і час і гроші з розумом.