Остап Маланюк: HR – Екстраверт, який Розуміє Бізнес

12 Jun, 2017

Остап Маланюк працює керівником відділу Human Resources в компанії Perfectial. В ІТ-компаніях HR-менеджери займаються підбором персоналу, адаптацією працівників, розробкою програм мотивації, оцінкою продуктивності праці тощо. В професії HR переважають жінки, тому Львівському ІТ Кластеру було цікаво поговорити про професію HR з чоловіком. В інтерв’ю Остап Маланюк розповідає про вибір професії, роботу з людьми та ідеального HR-менеджера.

Зараз в моєму підпорядкуванні є команда HR спеціалістів, рекрутерів та офіс-менеджерів. Загалом 16 людей. Це правда, що в HR працюють здебільшого жінки, така статистика, хоча я знаю особисто кількох чоловіків, які керують відділами чи напрямками HR в компаніях. Існує міф, що чоловікам легше досягати успіху. Якщо багато часу інвестувати в одну справу, то його буде менше для іншого заняття. Якщо на ваги ставити роботу і сім’ю, то треба шукати балансу. Якщо ставити 50 на 50 то ти не збудуєш кар’єру, і так само не справлятимешся зі справами вдома. Не знатимеш імен кращих друзів свого сина чи улюблений мультик доньки. Стереотипно, сім’єю займається жінка, тому так і є, що чоловіки більш сконцентровані на роботі, тому й більш успішні.

malanuik

Раніше існував стереотип, що в сфері HR мають працювати люди з психологічною чи філологічною освітою, а це були, здебільшого, дівчата. Радянська система закладала стереотипи про чоловічі і жіночі професії. Це все лягло в основу сприйняття професії HR сьогодні.

Як випадково стати HR?

У сферу HR я потрапив несподівано. Я вірю у випадковості в житті. Кожен наш вибір, кожна дія змінює наше майбутнє. Після закінчення школи, я два роки навчався в коледжі у Великобританії. Потім вступив у Львівський ВНЗ, а після закінчення першого курсу вже дуже хотів працювати. Роботи на той час у Львові для студентів було не багато, але мені пощастило завдяки доброму знанню англійської, отримати свою першу роботу офіс-менеджера в консалтинговій компанії. Компанія мала два великих напрямки – інвестиційний консалтинг та HR. Мені більше до вподоби працювати з людьми, тому після офіс-менеджменту, я обрав цю сферу.

per3Працювати в HR дуже цікаво. Людина – це та складова, яка приносить найбільше проблем в житті, але від роботи з якою я отримую найбільше задоволення. Коли бачу як в людини горять очі після якогось тренінгу, бажання щось змінювати чи змінюватись самій, це чудово. Мені завжди було цікаво працювати з навчанням і розвитком людей в компанії.

Кожен в компанії може отримати від HR якусь користь: це і замовники, і топ-менеджмент, проектні менеджери, і власники компанії, працівники будь-якого рівня.  HR-спеціалісти завжди всім потрібні, бо вони є відповідальними за велику кількість процесів. Вони відображають цілі та стратегію компанії в свої роботі.

HR не мусить бути психологом

Для мене найважливішим є розуміння бізнесу. Я не прихильник того, що HR має бути психологом. Це швидше терапевт. Розуміти суть бізнесу, як і на чому компанія заробляє гроші, як збільшити ефективність роботи компанії, які зовнішні вимоги та тенденції бізнесу – це головне вміння HR, яке немає нічого спільного з психологією.

Також HR має бути гнучким. Робота в одній компанії відрізняється від роботи в іншій. Кожна компанія, кожна сфера має свої особливості. Коли я прийшов працювати в компанію Perfectial, я кожному працівникові задав таке запитання: назви 3 речі які тобі найбільше подобаються в цій компанії і 3 речі, які хотілося б змінити. Це дало мені можливість зрозуміти компанію, її цінності і з іншого боку я зрозумів над чим треба працювати, що покращити.

iiiВ цій професії треба бути екстравертом. Треба любити людей, розуміти і людей і бізнес. Замовником HR є як сама компанія, так і її працівники, тому треба балансувати на тому, чого хочуть обидві сторони. Ці дві сторони часто не розуміють одна одну, тому треба з ними працювати.

Менеджмент в IT

HR в ІТ і в інших сферах має багато спільного. Відрізняються лише деталі та структура організації. Якщо в іншій сфері HR-команда складається, наприклад, з чотирьох HR-спеціалістів та одного рекрутера, то в ІТ навпаки, рекрутерів буде більше ніж HR.

Кожного дня маємо у відділі безліч нарад та зустрічей. Великою частиною є спілкування з людьми, з працівниками мого відділу та всіх інших. Поточна діяльність – це запуск нових процесів, проектів, програм чи тренінгів. Багато часу витрачаю на відповіді на запитання, безпосередню комунікацію з людьми.

Є лише одне поняття, яке визначене на рівні законодавства і є складовою HR професії: це кадровий документообіг і трудове законодавство. Все інше дуже нерегламентоване. Насправді треба багато вчитись самому, читати багато книжок, щоб відповідати всім вимогам професії: це і менеджмент, управління персоналом, робота в команді. У світі є корпоративні університети, де навчають HR, у нас в Україні є багато курсів та шкіл, які почали з’являтися на потребу бізнесу, але все одно треба багато вчитися самому.

Можу порадити книгу, яка справила на мене неабияке враження. Це книга відомого менеджера компанії General Electric Джека Уелча “Jack: Straight from the Gut”, в якій він пише про свою роботу, 20 річний досвід менеджменту та керівництва компанією, засоби управління людьми. З книги можна почерпнути знання як будувати стратегії, налагоджувати бізнес-процеси, що таке лідерство і як виглядає менеджмент на практиці.