Юрій Антанюк: про аутсорсинг, майбутнє ІТ-індустрії та підхід до управління компанією

18 Aug, 2016

Українська ІТ-індустрія має переходити від аутсорсингової моделі до сервісної. У цьому переконаний Senior Director, Head of EPAM Ukraine Юрій Антанюк. Про компанію EPAM та майбутнє ІТ-індустрії читайте в інтерв’ю у рамках проекту IT Feat.

Про Epam

Epam вже більше десяти років працює на ринку українського ІТ, і, як і будь-яка компанія, ми пройшли через різні етапи. У 2006-2007 роках ми розвивали офіси, відкривали їх не тільки у Києві, але й у Харкові, Львові, Дніпрі, Вінниці. Потім був непростий період – криза 2008-2009 років, коли перед будь-яким бізнесом поставали питання: як розвиватися, куди рухатися, що робити з працівниками, які перебувають без роботи? Але ми успішно пройшли цей період, почали активно розвивати проекти у напрямку фінансових сервісів, працювати з великими міжнародними інвестиційними банками – UBS, Barclays. Але ми не забували про наші регіони, особливо – львівський і харківських офіси, які активно розбудовувалися у кінці 2000-х років. Починаючи з 2010-11 років, ми почали змінювати наші моделі роботи в Україні з точки зору проектів, які ми проводимо.

Компанія має відповідати викликам інформаційного суспільства

У нас близько 5 тисяч працівників і проектів дуже багато. Зараз ми більше дивимося на проекти, які покривають напрямок Digital Transformation для різних видів бізнесу. Фактично, останні 5 років ентерпрайз-бізнес і взагалі різноманітні бізнеси у світі дивляться, як перебудувати свою роботу, щоб відповідати на виклики інформаційного суспільства. Інформаційні технології пронизали все світове суспільство, бізнес дивиться, як перебудувати свою операційну діяльність, співпрацю з клієнтами. Щоб це зробити, є такі компанії, як наша. Я вважаю, що це дуже приваблива сфера для багатьох ІТішників, які працюють в Україні.

Керівник ІТ-компанії має розбиратися у тому, чим займаються працівники

Коли я був технічним спеціалістом, мій робочий день був цікавіший. Всі менеджери мають стандартні речі, але я намагаюсь кожного дня знайти час на технічну роботу. Це може бути участь у ревью якогось проекту з технічної точки зору, стаття на технічну тематику, засідання технічного комьюніті, де люди обговорюють не тільки питання, пов’язані з бізнесом, а й нові технології, речі, пов’язані з платформами. Керівник ІТ-компанії має розбиратися у тому, чим займаються його люди. Якщо говорити про найбільш привабливу частину роботи, то це зв’язок з технологіями і спілкування з молодими людьми, які рухаються. Якщо говорити про рутинну частину, то це менджмент-праця, від якої нікуди не дітися. Ми маємо цю роботу робити, аби розвивати ІТ-індустрію в Україні.

Україна має працювати не тільки в аутсорсингу

Я вважаю, що Україна – одна з найбільш привабливих країн для розвитку ІТ-бізнесу в Європі і, можливо, навіть у цілому світі. В Україні зійшлись дуже важливі речі. По-перше, це високоінтелектуальний людський капітал. Тут багато людей мають вищу освіту. Є багато країн, де ІТішниками працюють люди з дворічною або трирічною освітою. В Україні ж більшість працівників –це високоосвічені спеціалісти, які мають 5-6 років вищої освіти. Це зовсім інший підхід до роботи. По-друге, Україна – відкрита країна для інновацій. Сюди дуже легко приїхати іноземним замовникам чи людям, які хочуть побудувати бізнес. Сама атмосфера у великих містах спонукає людей розвивати щось нове, креативне. Оці речі створюють великі конкурентні переваги, порівняно з іншими країнами. Ми повинні їх використати та розвивати не тільки класичні напрямки (наприклад, аутсорсинг), а й нові креативні речі – Product Development Service, платформ для Engineering Service. Це послуги, які мають високий попит на світовому рику. Країн і компаній, які їх можуть надати, недостатньо. У цьому є велика перевага України.

Має бути баланс між аутсорсингом та іншими моделями

Аутсорсинг – це добрий базис, на якому українська ІТ-індустрія будувала свій успіх протягом останніх 15-20 років. Але Україна чисто в аутсорсинговій моделі не має конкурентних переваг перед тими ж Індією, Китаєм, Мексикою та навіть нашими країнами-сусідами, тому що вартість послуг достатньо висока. Я переконаний, що нам усім потрібно дивитися на те, що потрібно зробити нового, кращого, ніж інші країни. Це може бути продуктовий бізнес. Але з аутсорсингу у продуктовий бізнес важко перейти. Навіть є суперечки у Developer і Startup Community, що аутсорсинг і продукт – це несумісні речі. З аутсорсингу легше переходити у сервісні послуги, але більш кваліфіковані, які вимагають від компаній можливість робити end to end solutions, які можуть включати всі цикли розробки. Фактично, це продуктова розробка, але, все-таки, це сервісна модель, вона більш проста. Але якась частка аутсорсингу залишиться, тому що не можна сказати, що за рік вся українська ІТ-індустрія стане продуктовою чи якоюсь іншою. Має бути збалансована ситуація, і люди мають дивитися, де їм краще працювати.