Гайд ІТ-професіями

Це детальний огляд 19 професій в ІТ: якими навичками потрібно володіти, які на тебе чекають обов’язки та скільки зароблятимеш. А також чесний погляд представників професії на роботу у їхньому напрямку.

Software Developer

Ти цікавишся технологіями, комп’ютерами, різноманітними додатками? Полюбляєш логічні задачки і вмієш їх розв’язувати? А ще постійно прагнеш вчити щось нове? Тоді тебе має зацікавити професія Software Developer, або ж розробник програмного забезпечення.

Це людина, яка створює різноманітні програми, сайти, додатки. Фактично все, що ти бачиш та використовуєш на комп’ютері, телефоні чи планшеті ‒ це справа рук розробника програмного забезпечення. Це саме той фахівець, якого зазвичай уявляють, коли кажуть “програміст”. Адже його головна робота писати код ‒ основу з основ.

 

Чим займається:
  • Розробка програмного забезпечення, що включає розробку вимог до програмного забезпечення, проєктування архітектури, програмування, тестування тощо.
  • Дослідження і впровадження нових технологій: Software Developer повинен бути в курсі останніх тенденцій та застосовувати нові технології у своїх проєктах.
  • Удосконалення коду та архітектури: хороший фахівець повинен прагнути до постійного вдосконалення програмного забезпечення. Зокрема, підтримувати його читабельним та розширюваним. Тобто таким, щоб за потреби його можна було легко змінити.

Водночас, Software Developer ‒ це дуже широке поняття, яке об’єднує кілька професій, завдання яких відрізняються. Розповідаємо про основні з них. 

  • Front-end Developer. Кожен сайт має інтерфейс, тобто його видиму частину. Це і кнопки, і фони, і різноманітні блоки. Версткою усіх цих елементів займається Front-end Developer. Він не малює сайт, а будує його за готовим макетом від дизайнера. 
  • Back-end Developer. Якщо зона відповідальності фронтендера ‒ це зовнішній вигляд, то все, що “під капотом”, змушує працювати бекендер. Це легко пояснити на прикладі автомобіля. Уяви, що ти за кермом. Натискаєш на педалі, крутиш кермо, перемикаєш передачі. І все це, щоб привести машину в рух. Але те, що дійсно змушує авто їхати, заховане всередині, і це його двигун. Так от “двигун” сайту ‒ це бази даних та сервери, і саме з ними працює Back-end Developer. 
  • Full Stack Developer. Цей спеціаліст ‒ універсальний солдат. Він займається, як фронтенд, так і бекенд розробкою. 
  • Mobile Developer. Цей фахівець займається створеннями додатків для мобільних телефонів та планшетів. 

Кожен з цих фахівців повинен володіти своїм стеком технологій ‒ набором знань і навичок. Адже не існує універсальної мови програмування, яка підійде, як для розробків мобільних додатків, так і для створення інтерфейсів сайту чи їх “внутрішнього” світу. 

Які скіли потрібні:

Знання логіки. Зокрема, алгоритмів та структури даних. Це допоможе  розв’язувати різноманітні задачі під час роботи.

Уміння працювати в команді. Розробники ‒ командні гравці. Для ефективної роботи вони повинні тісно співпрацювати з іншими розробниками, тестувальниками, дизайнерами тощо.

Знання англійської мови. Більшість девелоперів працюють в інтернаціональних компаніях, тому іноземна мова ‒ це просто must have, інакше порозумітися з колегами не вийде.

Знання мов програмування. Сучасний фронтенд вимагає знання HTML, CSS та JavaScript. Мови програмування бекенду ‒ PHP, Golang, Java, Python. Розробнику мобільних застосунків потрібно вивчити Kotlin та Java для Android та Swift та Objective-C для iOS. Для розробки ігор ‒ C# та С++.

Уміння застосовувати фреймворки та бібліотеки. Це набір компонентів, які часто використовують під час написання коду. Їх використовують, щоб пришвидшити роботу та стандартизувати написання коду. Важливо знати, що кожна мова програмування має свої фреймворки та бібліотеки.

Розуміння, як влаштовані бази даних, оскільки вони є ключовим елементом багатьох сучасних програм.

Скільки можна заробляти

Винагорода розробника залежить від багатьох чинників: спеціалізації, досвіду, мови програмування, якою він користується, проєкту тощо. Але зазвичай зарплатня коливається в таких межах: Junior ‒ $1000-2000, Middle ‒ $2500-3500, Senior ‒ $4000-6000+.

Де навчатися:

Львівський національний університет імені Івана Франка.

Програма:
Software Engineering / Інженерія програмного забезпечення F2

Український Католицький Університет

Програма:
Computer Science / Комп'ютерні науки F3

Лайфхаки від ментора:

Ярослав Андреєв

Middle Full Stack Developer, E-Docs

Перше, що важливо, щоб бути хорошим розробником ‒ бути дослідником. Потрібно постійно шукати нову інформацію. Далі дуже важливим пунктом є перші проєкти. Подумайте, для кого ви могли б створити вебсайт чи застосунок. Можливо у вашої школи застарілий сайт, або ж ви можете створити додаток для улюбленої бібліотеки, гуртка або кафе. Пізніше цей проєкт ви зможете додати до свого портфоліо, і це вже буде вам “плюсик” на майбутнє, коли ви будете шукати першу роботу. 

Не забувайте вчити англійську. Іноземна мова допоможе шукати інформацію, розуміти документацію, спілкуватися в майбутньому з клієнтом. А ще вивчайте математику. Адже якщо ви в майбутньому мрієте робити щось велике, вам знадобляться алгоритми та логічне мислення, а ця наука вам у цьому допоможе. 

І пам’ятайте: головне правило успішного розробника ‒ завжди навчатися. Немає такого, що можна вивчити Python і весь час на ньому працювати. Будь-яка технологія оновлюється. Якщо ж ні, то це тривожний дзвіночок, що швидше за все вона застаріє. Це вже сталося з мовами Perl та Pascal, які зараз мало де використовуються. Так само з нашими знаннями: якщо не будемо їх оновлювати, то не будемо релевантними спеціалістами на ринку.

Скопійовано!