25 Серпня, 2022
Час читання: 4 хв.

Дрон, додаток для волонтерства і програма з кіберзахисту: стартапи студентів начальних програм Кластера

Львів один з провідних тех-хабів країни. Тому не дивно, що майбутніх айтівців тут буквально вирощують зі студентської лави. В місті працює понад 30 000 ІТ-фахівців і є 563 тех-компанії. За шість років їм разом з Львівським ІТ Кластером вдалося оновити 18 бакалаврських програм у чотирьох університетах міста: ЛНУ ім. І. Франка, НУ “Львівська Політехніка”, Львівський державний університет безпеки життєдіяльності та Львівській національній академії мистецтв. На модернізованих навчальних програмах навчається понад 4 000 студентів.

Навчання на цих 18 оновлених програмах відмінне тим, що вони максимально підлаштовані під потреби індустрії. З першого курсу під наставництвом менторів з ІТ-компаній студенти створюють проєкти, які в майбутньому мають усі шанси сколихнути тех-світ так само, як свого часу це зробили Grammarly, Gitlab чи Petcube. Далі розкажемо про кілька розробок, які студенти створили впродовж минулого навчального року.

Дрон “Помічник Святого Миколая” від студентів Львівської політехніки

У 2019 році американська компанія Wing першою отримала дозвіл на комерційну доставку товарів дронами. П’ятеро першокурсників Львівської Політехніки, які навчаються на програмі “Інтернет речей”, переконані в Україні теж так можна. За два навчальних семестри вони склали дрон та розробили технологію комп’ютерного зору для безпілотника. Завдяки цій програмі, дрон розпізнає спеціальний маркер, на який здійснюється посадка. Безпілотник може долати відстань у 10 кілометрів.

“Наш дрон розпізнає місце точної посадки камерою з допомогою спеціальні мітки на місцевості. Ми досліджували такі ж розробки від Betterfly, Dronex, Zipline, Wing. І більшість з них здійснюють доставку від продавця до поштового відділення. Ми ж пропонуємо доставку одразу до клієнта”, розповідає першокурсниця та Team Lead команди Оля Рибенчук.

Зі своєю розробкою студенти цього року їздили в Норвегію на TAC Challenge 2022. Це конкурс підводних і повітряних дронів для університетів зі всього світу. Оскільки через війну, розробники не змогли привезти свій дрон, організатори надали деталі з трьох різних безпілотників:

“З цих запчастин ми за дві доби зібрали новий дрон та адаптували software частину: оскільки наш дрон керується пультом, ми створити код, який би автомономно керував дроном. І в нас все вийшло. Організатори змагань були нами дуже вражені, бо ми були ще й наймолодшими учасниками”, додає Оля Рибенчук.

В наступному навчальному році студенти планують адаптувати дрон так, аби він міг бути корисним під час війни і, наприклад, доставляти товари першої необхідності.

Дашборд для виявлення вразливостей від першокурсників ЛДУ БЖД

Першокурсники, які вивчають кібербезпеку у Львівському державному університеті безпеки життєдіяльності, створили програму, яка визначає і виводить аналітику вразливостей. Простіше кажучи, це розробка, яка може в рази покращити захист мереж та комп’ютерів  користувачів. Як розповідає InfoSec Director компанії SoftServe, викладач програми “Кібербезпека” ЛНУ ім. І. Франка, Михайло Кропива, не всі компанії мають фахівців, які працюють саме над ідентифікацією та відстежуванням вразливостей. Тому ця розробка дуже актуальна:

“Коли компанія має якісну аналітику і процес сканування вразливостей, виведення їх це свідчить про зрілість. Я мало де бачив в компаніях якісно реалізований цей процес. Тому цей дашборд може стати рішенням для багатьох компаній. Він може підійти DevOps-ам, які сканують вразливості. Переважно вони їх виявляють але не вирішують, бо здебільшого не мають такої змоги”, розповідає Михайло Кропива.

Дашборд є своєрідним інтегратором програмного забезпечення SPLUNK та програми Tenable. Він аналізує всі ризики, виводить таблицю з кількістю ризиків із визначенням найкритичніших та пропонує способи їх вирішення. Крім того, програма ранжує вразливості на низький, середній, високий та критичний.

Додаток для волонтерства від студентів ЛНУ ім. І. Франка

П’ятеро другокурсників механіко-математичного факультету ЛНУ ім. І. Франка створили додаток COV (Country of volunteers). Це застосунок, який дозволяє потенційним волонтерам знаходити ідеальне місце для волонтерства. А компаніям та організаціям, які в пошуку добровольця, відібрати найкращого кандидата.

“Як зараз шукають волонтерів, наприклад у Львові? Волонтери заповнюють анкети, організатори їх передивляються але все одно мають дуже мало інформації про попередній досвід потенційних волонтерів. Особливістю нашого додатка є широкий функціонал. Зокрема, волонтер та організація можуть виставити одне одному рейтингові бали. Це відрізняє COV від інших  волонтерських платформ”– розповідає Зося Довганич, другокурсниця та Team Lead команди розробників.

Самі творці додатку волонтерять, але помітили що це не надто поширена практика серед українських студентів. Вони провели опитування 400 студентів і з’ясували, що 67% з них не займаються волонтерством, бо не знають де і як шукати можливості. Тому команда COV сподіваються, що їхня розробка підвищить культуру волонтерства та запропонує якісне рішення для компаній та організацій.

Дізнатися більше про ІТ-спеціальності у львівських університетах та перспективи, які відкривають, оновлені навчальні програми від Львівського ІТ-кластера, можна за посиланням.

Поділитися статтею:
Дрон, додаток для волонтерства і програма з кіберзахисту: стартапи студентів начальних програм Кластера

Львів – один з провідних тех-хабів країни. Тому не дивно, що майбутніх айтівців тут буквально вирощують зі студентської лави. В місті працює понад 30 000 ІТ-фахівців і є 563 тех-компанії. За шість років їм разом з Львівським ІТ Кластером вдалося оновити 18 бакалаврських програм у чотирьох університетах міста: ЛНУ ім. І. Франка, НУ “Львівська Політехніка”, […]

https://itcluster.lviv.ua/wp-content/uploads/2023/01/dron-dodatok-dlya-volonterstva-i-programa-z-kiberzahystu-startapy-studentiv-nachalnyh-program-klastera_63bd84e3e58cb.png
Скопійовано!