1 Березня, 2024
Час читання: 5 хв.

IT-галузь в умовах війни: який стан найбільших теххабів України

Повномасштабна війна сколихнула кожен куточок України. Не оминула жодну галузь, зокрема і технологічну. Для стійкості та розвитку IT-індустрії важливо розуміти, з якими труднощами зіштовхнувся кожен регіон, який його стан та перспективи. Тому в межах IT Research Ukraine 2023: Адаптивність та стійкість під час війни Львівський IT Кластер вперше в Україні комплексно дослідив особливості локальних IT-хабів нашої країни. 

Харківський хаб

Харківський IT-хаб, другий за кількістю зареєстрованих ФОП з ІТ КВЕДами*, зазнає чи не найбільших труднощів через російську вторгнення. Безпосередня близькість до фронту, а відтак постійні повітряні тривоги та жорстокі обстріли – це реальність, у якій регіон живе вже майже два роки. Як результат, значна частина бізнесу та спеціалістів релокувалися в інші регіони у 2022. Це стало одним із найбільших викликів для Харківської області. Однак, навіть такі труднощі регіон та місцева спільнота впевнено долає. Більше того ми спостерігаємо, що у 2023 частина спеціалістів повернулись на Харківщину.

Кожна десята активна верифікована** ІТ-компанія України має офіс на Харківщині. І на середину 2023 року у регіоні живе та працює близько 20 тисяч айтівців. Це 8% від усіх IT-фахівців, які перебувають в Україні. Водночас навіть ті харківські ІТ-спеціалісти, які вимушено виїхали, здебільшого не змінили реєстрацію та залишаються в регіональній юрисдикції незалежно від свого місця перебування. А відтак продовжують забезпечувати сплату податків та підтримують область фінансово. Про це свідчать надходження ЄП, які у 2022 році зросли на 17.8% та склали 1.44 мільярда гривень і залишаються на цьому ж рівні у 2023. 

Попри усі виклики повномасштабної війни, Харківський IT-хаб посів друге місце за часткою номінального обороту галузі*** у 2022 році та займає 15.6%.  Кожна компанія, найнявши одного спеціаліста IT-індустрії у Харкові, створює та зберігає 2,2 робочих місця. А частка Єдиного податку від ІТ-галузі в загальному обсязі сплати Єдиного податку міста становить 50.7% у 2023. Це 740 мільйонів гривень за перше півріччя року. І це найбільша частка серед інших теххабів. Загальний обсяг сплачених податків ІТ-компаніями в області за 2022 рік – 2.498 млрд гривень.

* КВЕДи, які беруться до уваги у розрахунку: 58.21, 58.29, 62.01, 62.02, 62.03, 62.09, 63.11, 63.12.

** За ІТ-компанію приймаємо компанії, що надають інформаційні, комп’ютерні послуги, які передбачають передання програмного продукту, консультаційні послуги щодо розробки ПЗ, займаються тестуванням ПЗ, бізнес-аналітикою та іншими видами консультування щодо інформаційних чи комп’ютерних технологій. Верифікація активності компанії передбачає, що вона відповідає щонайменше двом критеріям зовнішніх ознак позначення своєї діяльності.*** Показник частки номінального обороту галузі враховує податкове резидентство учасників ІТ-ринку у локації. Джерело: аналітика дослідницької агенції Fama на базі даних ДПСУ, ДССУ

Київський хаб

На Київщині станом на 2023 рік зафіксовано 85 тисяч спеціалістів. Це 35% від усіх айтівців, що перебувають в Україні. Попри активну релокацію після початку повномасштабної війни, хаб все одно залишився доволі обʼємним та ключовим на ринку. Його частка у структурі номінального обороту галузі – 40.1%. 

Київському хабу вдалося зберегти позицію лідера ІТ-індустрії за кількістю робочих місць прямої зайнятості. А також за кількістю збережених та створених робочих місць в інших індустріях. Ця цифра вже сягнула 230-233 тисяч і це більше ніж третина від усіх створених та збережених робочих місць українською ІТ-індустрією. Частка Єдиного податку від ІТ-галузі в загальному обсязі сплати Єдиного податку міста становить 26.2% у 2023, що у гривневому еквіваленті дорівнює 1.804 мільярда за 1 півріччя 2023.

Майже половина верифікованих активних ІТ-компаній України мають офіси на Київщині, третина з них – не мають представництв у інших регіонах. Приріст податкових надходжень від ІТ-компаній Київської області у 2022 році зріс на 12%, порівняно з 2021 і становить понад 9.359 мільярдів гривень.

Львівський хаб

Війна змінила регіональну структуру ІТ-індустрії України: Львівська область стала осередком релокації. За останній рік кількість ІТ-спеціалістів на Львівщині зросла на понад 40%. Як результат, IT-хаб займає друге місце за кількістю зайнятих. Наразі у регіоні 51 тисяча техфахівців, це п’ята частина від усіх, хто перебуває в Україні. Частка Львівщини у структурі номінального обороту техгалузі – 14%.

Зростає і кількість компаній, що мають свої представництва на Львівщині. Станом на 2023 рік таких 599. Трохи менше половини – є суто місцевими, без представництв в інших областях. Загалом, 28% ІТ-компаній України мають офіси у Львівському хабі. Приріст податкових надходжень від IT-компаній Львівської області у 2022 році зріс на 27.4% порівняно з 2021, склавши 2.173 мільярда гривень. А частка Єдиного податку від IT-галузі в загальному обсязі сплати Єдиного податку міста становить 47%, або ж 0.614 мільярдів гривень у першому півріччі 2023.

Хаб Дніпро

Внаслідок масового внутрішнього переміщення людей, релокацій бізнесу, зруйнованих університетів східних областей, у Дніпрі збільшилась кількість зайнятих у техіндустрії на понад 30% у 2022 році. Це сприяло зростанню обороту локального ІТ. Нині частка Дніпропетровського хабу становить 7.5% від номінального обороту ІТ-індустрії України. 

Станом на 2023 рік на Дніпропетровщині зафіксовано понад 18 тисяч спеціалістів – це 7.5% техспеціалістів України. Водночас зважаючи на поточні тенденції, можна очікувати подальше зростання кількості ІТ-фахівців у регіоні. Частка Єдиного податку від ІТ-галузі в загальному обсязі сплати Єдиного податку міста становить 39.1% у 2023, або ж 0.47 мільярда гривень за 1 півріччя 2023.

12% ІТ-компаній України вже мають офіси на Дніпропетровщині, більш ніж половина з них є частиною розгалуженої мережі представництв компаній в Україні та за кордоном. Податкові надходження від IT-компаній Дніпровського хабу у 2022 році становили 1.404 млрд гривень.

Одеський хаб

Одеса закриває п’ятірку найбільших українських ІТ-хабів. Регіон має позитивну динаміку зростання обороту та числа спеціалістів галузі. Адже Одеса також стала осередком релокацій ІТ-спеціалістів та їхніх родин з південних і східних регіонів. Кількість зайнятих в індустрії зросла на 30% до 15 тисяч айтівців у 2023. Однак, це все ще менше ніж у Києві, Львові, Харкові та Дніпрі. Наразі частка техфахівців, розташованих у хабі, складає 6% від усіх, хто перебуває в Україні. Свої офіси на Одещині мають 6% техкомпаній України. З 132 активних верифікованих компаній лише 15% є локальними компаніями, що не мають представництв в інших областях чи за кордоном. Частка хабу в структурі номінального обороту галузі у 2022 склала 5%.

Акумульовані податкові надходження показують зростаючу динаміку ІТ-індустрії Одеської області у 2022 році. Приріст податкових надходжень у 2022 році склав на 18.7% більше, ніж у 2021 і становить 0.992 мільярда гривень. Частка Єдиного податку від ІТ-галузі в загальному обсязі сплати Єдиного податку міста становить 26.5% у 2023, або ж 0.22 мільярда гривень за 1 півріччя 2023. 

Більше інформації про найважливіші тенденції ІТ-індустрії України на другий рік повномасштабної війни читайте у дослідженні  IT Research Ukraine 2023: Адаптивність та стійкість під час війни. Звіт можна завантажити за цим посиланням.

* У дослідження не увійшли тимчасово окуповані росією території та ті, де ведуться активні бойові дії.

Поділитися статтею:
IT-галузь в умовах війни: який стан найбільших теххабів України

Повномасштабна війна сколихнула кожен куточок України. Не оминула жодну галузь, зокрема і технологічну. Для стійкості та розвитку IT-індустрії важливо розуміти, з якими труднощами зіштовхнувся кожен регіон, який його стан та перспективи. Тому в межах IT Research Ukraine 2023: Адаптивність та стійкість під час війни Львівський IT Кластер вперше в Україні комплексно дослідив особливості локальних IT-хабів […]

https://itcluster.lviv.ua/wp-content/uploads/2024/03/research_rozsilka-pro-oglyad-regioniv.png
Скопійовано!