1 Серпня, 2019
Час читання: 8 хв.

Степан Веселовський: «Ми — Будівельники Відповідальних Спільнот»

Кількість працівників технологічної індустрії Львова стрімко збільшується щороку. Вплив на місто теж все відчутніший. Згідно зі статистикою, наприкінці 2018 року у Львові мешкало понад 21 тисячу ІТ-спеціалістів. Львівський ІТ Кластер — організація, яка конвертує присутність цієї індустрії у якісні зміни для міста.
Багато змін можна побачити вже зараз — наприклад, 14 інноваційних програм у трьох університетах Львова, які розвивають стартап-мислення студентів, або щорічна конференція IT Arena, також кампус ІТ-компаній Innovation District IT Park, будівництво якого розпочнеться вже незабаром.
Але є ще один цікавий проєкт — заміський простір IT Village. Його мета — створення відповідальної спільноти співмешканців за межами Львова.
Про те, чому важлива відповідальність і життя в спільнотах, читайте в інтерв’ю зі Степаном Веселовським, виконавчим директором Львівського ІТ Кластера.
Як і чому у Кластера виникла ідея вийти за межі міста та створити село для здебільшого урбанізованих представників сфери ІТ?

 

Львівський ІТ Кластер — це не девелоперська компанія, і ми не просто створюємо житло. Ми працюємо зі спільнотою і для спільноти. Всі ідеї надходять від індустрії, а ми їх аналізуємо та втілюємо в життя. У 2016 році реалізували наш перший інфраструктурний проєкт — IT House, багатоквартирний будинок для представників ІТ-галузі на вул. Студинського. Сьогодні там живуть 72 сім’ї, і це, напевне, єдина у Львові новобудова без засклених балконів. (Сміється)

 

А ще це будинок із потужною спільнотою сусідів, які проводять події та зустрічі у конференц-залі на першому поверсі, організовують пікніки на даху чи спільні заняття спортом на майданчику. Мешканці постійно розвивають спільний простір, удосконалюють його, і це все відбувається вже без нашої участі як ідейників проєкту. Цей проєкт показав, що створити активну спільноту можливо, і саме в цьому його найбільша цінність. Після здачі будинку ми ще довго отримували запити від людей щодо цього проєкту та коли буде наступний будинок.

01
Жити у власному будинку — мрія багатьох. Тим паче людей, які вже мають сім’ї та дітей. Середній вік ІТ-спеціаліста у Львові — 28 років, а по Україні загалом 32% — це люди 21-25 років та 31% — 26-30 років (згідно з даними IT Research 3.0 та DOU Портрет ІТ-спеціаліста-2019, — TU). Проаналізувавши ці дані, ми вирішили, що наступний проєкт буде для тих ІТ-спеціалістів, які дорослішають, створюють сім’ї та хочуть жити за містом. Але не в селі, в традиційному значенні цього слова. За містом, але з усіма перевагами міста та всім найнеобхіднішим.

Протягом двох років ми працювали над ідеєю та концепцією заміського простору. Вона полягає в тому, що це не просто гарні будинки чи красивий вигляд із вікна. Суть у тому, що це neighborhood, сусідство, я б навіть сказав, добросусідство.
Цілий комплекс важливих інгредієнтів — з сусідами, яких добре знаєш; де ніхто не порушує загального краєвиду та фасадів будинків; де можна комфортно жити та отримувати естетичне задоволення не лише від природи довкола і власного подвір’я, а й від інфраструктури.
Ми взяли це поняття neighborhood із житлових кварталів США та Європи, і мені воно дуже імпонує. Згадайте ідеальну двоповерхову забудову в Пало-Альто, містечку яке є частиною Кремнієвої Долини: там кожен backyard інший, у кожного свій, але комплекс цих будинків — однаковий та непорушний, що тішить око та душу. IT Village — це спроба впровадити найкращі світові практики і створити гармонійний простір у Львові.
Чому це потрібно?

 

На мою думку, в Україні нам усім бракує можливостей сповна відчувати естетику довкола. Кожен із нас живе у власній бульбашці: хтось — у класно облаштованій на власний смак квартирі, хтось — у сучасному дорогому приватному будинку. Але часто є одна проблема — у сусіда навпроти страшний 3-метровий паркан, між будинками немає дороги, а на сусідній багатоповерхівці проглядаються хаотично вмонтовані кондиціонери, балкони, що засклені по-різному, та порушений фасад із вікнами.

Зараз я теж живу у багатоповерхівці, тому зазвичай швидко перебігаю шлях від припаркованого авто до дому, щоб хаотичний фасад мого та сусідніх будинків не засмучував мене. Це естетично неприємно і заважає. І так, мене це хвилює: і вигляд із вікна, і вигляд під’їзду, і стан хідників та дитячого майданчика, і вигляд всього району й міста, де я живу. Напевне, всі ми відчуваємо якесь естетичне задоволення і спокій під час подорожей за кордон, бо там чисто, гарно, немає жахливих вивісок і вибитих дверей для магазинів у старих барокових будинках. Архітектуру доглядають, акуратно вписують сучасні будинки в середовище старих, продумують усі деталі з позиції урбаністики.

05Середовище — дуже важливе, бо впливає на нас. І якщо воно правильно організоване й позитивне, то під його дією ми також стаємо ще кращими. В IT Village буде саме так. Люди не ховатимуться в будинках, мешканцям буде важливо, що є за межами його особистого простору та подвір’я, чи не змінився вигляд із вікна, що відбувається на спільній відпочинковій зоні та в комплексі загалом. Ініціативні сусіди з активною позицією — наша мета, і ми працюємо заради цього зі старту проєкту.

Тобто IT Village — це спроба вирішити певні урбаністичні проблеми міста та запропонувати альтернативу?

 

Більшість майбутніх мешканців IT Village — це люди, які жили у місті та вже мають у власності квартири. Тому, думаю, що так: більшість із них шукали альтернативу, щось нове, якісне та відмінне від пересічного житла. Великою перевагою (і про це говоримо з самого початку) є можливість бути  частиною проєкту — впливати на рішення не лише стосовно власного будинку чи території, а й зон спільного користування.
Українська ІТ-індустрія у роботі на глобальному ринку технологій запозичила передові міжнародні практики та методології, за якими працюють компанії у різних куточках світу. Так само і ми намагаємося перенести ці правила роботи ІТ-індустрії в облаштування навколишнього життя та розбудову IT Village.
Тому велику увагу фокусуємо на проджект-менеджменті, відслідковуванні результатів, орієнтованості на результат, аналізі прийнятих рішень та їхньої ефективності, постановці процесів, спільній та особистій відповідальності за простір тощо.
В IT Village діятиме спеціально створена форма правління — з секретаріатом та правлінням, — які обиратимуться на певний період та змінюватимуться що кілька років. Також спільно з усіма мабутніми мешканцями ми розроблятимемо договір чи навіть кодекс про правила життя та функціонування простору, з детально прописаними усіма «червоними лініями», яких не можна перетинати.
Про непорушність фасадів та відсутність парканів ми кажемо відразу, тільки-но людина цікавиться проєктом IT Village. Наразі у просторі плануємо звести 134 будинки п’яти різних типів. Така кількість людей — цілком достатня для побудови потужної спільноти.

03

Які сильні сторони таких професійних спільнот, на твою думку? Чому це цінно?

 

Люди однієї професії мають багато спільного. У нашому випадку саме робота в ІТ-індустрії є об’єднувальним елементом спільноти та основою довіри одне до одного.
Упевнений, що наші майбутні сусіди точно перетинались у роботі та знаються між собою, або ж взагалі є співробітниками в одній компанії. Вони — люди зі спільними інтересами, ідеями, можливо, навіть поглядами на життя. А це дуже класно.
Є усі шанси нагенерувати ідеї для запуску стартапів чи компаній на спільному барбекю з сусідами, обговорити останні технологічні тренди, відрядження чи навчальні програми. Тут можна буде більше спілкуватися, більше довіряти та зростати разом.
Чи не вважаєш, що ІТ-спеціалісти в Україні і без того доволі відокремлена спільнота людей?

 

Про так зване «життя у бульбашці» мені дуже часто доводиться чути, про це часто згадують у медіа. Але я так не сказав би, адже усі ми, не лише люди ІТ-індустрії, завжди обмежені певним колом спілкування, інтересами, колом людей зі схожими хобі тощо. Термін «бульбашка» можна застосувати до кожного. ІТ-спеціалісти такі ж мешканці Львова, як і будь-хто інший. Вони користуються громадським транспортом, ходять в театри, кінотеатри, спортзали, проводять час в ресторанах чи відпочивають за містом.
Якщо говорити про IT Village як конкретний проєкт, то гляньмо на пропозицію житла у Львові. На ринку сьогодні — безліч варіантів котеджних містечок, таунхаусів, окремих будинків, багатоповерхівок як в місті, так і поза ним, абсолютно на будь-який смак. Таких пропозицій багато. Але наш проєкт пропонує інше — спільноту, а вже потім будинки. Ми — будівельники відповідальних спільнот.
Житло для ком’юніті — ідея, яка спрацювала, втілилась в життя у вигляді IT House та продовжується в IT Village. Можна сказати, що це своєрідний експеримент. Якщо хтось і планує назвати таку спільноту активних мешканців бульбашкою, то це буде точно одна з найефективніших та найкращих бульбашок з усіх. (Сміється)
02

На які проєкти Кластер орієнтується? Назви схожі проєкти в Україні, якщо такі є. 

З того, що є в Україні, чи, точніше, було колись, можна назвати квартали чи навіть цілі райони з багатоквартирною забудовою від фабрик або заводів часів УРСР. Така практика була поширеною, помешкання будували поблизу місць праці, квартири часто безкоштовно надавали працівникам.

Але ми брали приклад із досвідів побудови спільнот, а не просто побудови житла. Тут можна згадати і явище Кремнієвої Долини, цілого окремого технологічного кластера, де сьогодні розміщені головні офіси топових світових компаній, з’являються мільярдні стартапи, а довкола мешкають люди, які так чи інакше пов’язані з технологічною індустрією і які приїжджають сюди з усього світу.

Регулярно буваю там, і це дуже класне відчуття, коли навіть за барною стійкою з пивом в руках люди обговорюють останні технологічні новини та ідеї запуску стартапів. Це справді неймовірно.

Так само можна згадати ізраїльські кібуци — квітучі зелені поселення серед пустелі з надзвичайним рівнем самоорганізованості мешканців. Окремі райони, де діють дуже чіткі правила для життя мешканців, це, зокрема, The Bow Quarter в Лондоні, житловий район у приміщеннях ревіталізованих фабрик із бізнес-центром та парком, який головною своєю цінністю називає безпечність, і де розвиток місця, загальний вигляд і будь-які зміни дуже чітко контролюють.

Також існує надзвичайне містечко Tuxedo Park в Нью-Йорку — з мальовничими віллами довкола озера, яке виросло зі спільноти працівників двох заводів. Сьогодні ця територія має історичну та архітектурну цінність та охороняється законом.

Таких прикладів ще багато, і вони справді дуже надихають. Вірю, що наш проєкт IT Village також надихатиме інших. Давайте зміцнювати спільноти та розвивати відповідальність, яка виходить за межі власного дому та приносить користь іншим.

04


Ця стаття була опублкована на ресурсі The Ukrainians 18 липня 2019 і публікується на сайті Львівського ІТ Кластера з дозволу редакції The Ukrinians.

Поділитися статтею:
Степан Веселовський: «Ми — Будівельники Відповідальних Спільнот»

Кількість працівників технологічної індустрії Львова стрімко збільшується щороку. Вплив на місто теж все відчутніший. Згідно зі статистикою, наприкінці 2018 року у Львові мешкало понад 21 тисячу ІТ-спеціалістів. Львівський ІТ Кластер — організація, яка конвертує присутність цієї індустрії у якісні зміни для міста. Багато змін можна побачити вже зараз — наприклад, 14 інноваційних програм у трьох […]

https://itcluster.lviv.ua/wp-content/uploads/2022/08/d181d182d0b5d0bfd0b0d0bd-d0b2d0b5d181d0b5d0bbd0bed0b2d181d18cd0bad0b8d0b9-d0bcd0b8-d0b1d183d0b4d196d0b2d0b5d0bbd18cd0bdd0b8_62f86fdd33041-scaled.jpeg
Скопійовано!