17 Червня, 2024
Час читання: 3 хв.

Уряд вніс зміни до постанови про бронювання: пояснюємо переваги та недоліки

Нещодавно Кабінет Міністрів вніс зміни в механізм бронювання працівників. Процес став цифровим, охопив військовозобов’язаних з дефіцитними ВОС, уточнив терміни узгоджень та ухваленння рішень. Такі зміни важливий позитивний крок у напрямку поліпшення механізму бронювання у відповідь на потреби бізнесу. 

Що вирішує оновлення постанови?

👉 Подати списки на бронювання буде можливо через Портал Дія, що спрощує процедуру, прискорює розгляд запитів і мінімізує людський фактор.

👉 Військовозобов’язані критично важливих підприємств можуть бути заброньовані незалежно від їхньої військово-облікової спеціальності.

👉 Відстрочка від призову для працівників критично важливих підприємств подовжена з 6 місяців до 1 року, оскільки відповідний статус критичності і рішення про ступінь придатності за результатами ВЛК складають рік.

👉 Фіксується дата 18 травня 2024 року для визначення загальної бази військовозобов’язаних працівників, з якої можна забронювати 50%. У разі збільшення кількості таких працівників база визначатиметься станом на дату подання списків.

👉 Бронюванню підлягатимуть кінцеві бенефіціарні власники критично важливих компаній, які не є працівниками; а також члени наглядових рад компаній, що мають стратегічне значення, якщо вартість їхніх активів або чистий дохід перевищує 200 млн грн (для особливо важливих для економіки компаній – більше 2 млрд грн вартості активів та 1,5 млрд грн доходу).

👉 Встановлені терміни для перевірки та узгодження поданих списків органами влади, що чітко обмежують у часі кожен етап процесу бронювання.

👉 Благодійні фонди та організації тепер можуть набути статус критичних та бронювати своїх фахівців

Що потребує вирішення?

❗️Обмеження у 50% заброньованих для ІТ-компаній змушують багатьох техфахівців обирати замість штатної роботи – форми співпраці, які не передбачають військового обліку. Можливість бронювання є вирішальним чинником для ІТ-фахівців при виборі форми контрактування, як-от трудовий договір, угода з ФОП чи гіг-контракти. Формальні обмеження у 50% демотивують фахівців вступати в трудові відносини. Це зменшує штат і, відповідно, можливу кількість заброньованих працівників. Таке замкнуте коло вже призвело до того, що з 700 тисяч заброньованих в усіх галузях лише 4050 – ІТ-спеціалісти, що становить менше 2%. У таких умовах техкомпанії не можуть стабільно працювати. Адже для них визначальною є інтелектуальна праця кваліфікованого фахівця. Вилучення чи втрата такого спеціаліста може призвести до закриття проєктів.

❗️ІТ-фахівці критично важливих компаній не можуть стати на військовий облік як військовозобовʼязані, особливо після зниження мобілізаційного віку з 27 до 25 років, та оновити військово-облікові документи без обовʼязкової особистої присутності в ТЦК. Нині 32,1% ІТ-працівників опитаних Львівським IT Кластером компаній мають застарілі документи. Щоб бути заброньованими, такі фахівці мають оновити документи у ТЦК.  Однак,  це де-факто призводить до миттєвої мобілізації  працівника та вилучення його з роботи. Це зводить ефективність бронювання ІТ-фахівців до мінімуму.

❗️Незрозуміло, у які терміни відбуватиметься обмін інформацією між Порталом Дія та реєстром застрахованих осіб і реєстром військовозобов’язаних, узгодження і верифікація такої інформації. Це може створювати ризики втручання людського фактору у цифровізований процес бронювання.

ІТ Спільнота України позитивно оцінює ініціативу оновлення механізму бронювання. Наша спільнота вдячна Уряду за те, що він дослухається до сигналів бізнесу та готовий до адаптації. Водночас, профільні галузеві асоціації закликають продовжити роботу із модернізації бронювання, з урахуванням потреб ІТ-індустрії. Без комплексних змін ІТ-бізнес не зможе стабільно функціонувати, що негативно вплине на економіку. Забезпечення більшої гнучкості бронювання для ІТ-фахівців та зміна підходів військового обліку без ризиків мобілізації у процесі бронювання допоможуть вирішити ключові проблеми ІТ-галузі, зміцнити економіку і підтримку Сил Оборони України. 

Поділитися статтею:
Уряд вніс зміни до постанови про бронювання: пояснюємо переваги та недоліки

Нещодавно Кабінет Міністрів вніс зміни в механізм бронювання працівників. Процес став цифровим, охопив військовозобов’язаних з дефіцитними ВОС, уточнив терміни узгоджень та ухваленння рішень. Такі зміни – важливий позитивний крок у напрямку поліпшення механізму бронювання у відповідь на потреби бізнесу.  Що вирішує оновлення постанови? 👉 Подати списки на бронювання буде можливо через Портал Дія, що спрощує […]

https://itcluster.lviv.ua/wp-content/uploads/2024/06/bronyuvannya_montazhna-oblast-1-kopiya-2.png
Скопійовано!