13 Грудня, 2023
Час читання: 5 хв.

Динаміка ІТ-індустрії під час війни: результати IT Research Ukraine 2023

13 грудня Львівський ІТ Кластер презентував результати проєкту IT Research Ukraine 2023: Адаптивність та стійкість під час війни. Це наймасштабніше дослідження про стан та перспективи IT-галузі в Україні та у кожному з регіонів, яке не має аналогів. Кластер реалізував проєкт у партнерстві з Міністерством цифрової трансформації України та за підтримки Програми USAID “Конкурентоспроможна економіка України”.

У межах дослідження опитали понад 7 тисяч техфахівців та понад 400 компаній з усіх областей України*. Похибка вибірки не перевищує 2.1%. Це робить IT Research Ukraine 2023 найбільш точним дослідженням техіндустрії серед існуючих.

Отримані дані дають відповіді на важливі питання для галузі мовою цифр. Як IT-індустрія впливає на економіку України та що чекає на галузь у 2024 році? Як змінився рівень доходу фахівців та яку частину бюджету спеціалісти скеровують на благодійність? Як змінилась структура форми зайнятості IT-спеціалістів, скільки техфахівців легалізувались за кордоном та який відсоток планує це зробити? Чи змінилися міграційні настрої? Дізнавайтеся у IT Research Ukraine 2023: Адаптивність та стійкість під час війни.

Ринок талантів

Українська технологічна галузь попри виклики повномасштабної війни продовжує розвиватися. За останній рік кількість фахівців в індустрії збільшилася на понад 7%. І наразі налічує 307 600 фахівців. З них 242 000 живуть і працюють в Україні. Водночас, збільшилася і кількість українських спеціалістів закордоном – на 20%. Наразі їх чисельність сягає 65 000, на противагу 55-57 000 торік. Більш ніж 14% фахівців планують легалізуватися закордоном. Лише 0,8% вже це зробили. 

Українські техкомпанії продовжують відкривати нові офіси. Такі плани на найближчий рік мають 36% опитаних СЕО. З них 28% хочуть відкрити представництва за кордоном. Найпопулярніший вибір нової локації –  Польща. 

59,5% ІТ-фахівців хочуть жити в Україні, це на 2,5% більше порівняно з 2022. Однак, є й ті, хто хоче переїхати в іншу країну вже цього року або ж на початку наступного. Таких близько 4%, або ж 9 000 -11 000. 

Українські фахівці мають високу кваліфікацію: майже 43% спеціалістів мають більше 6 років досвіду в IT, з них близько 8% – 15 років. 59,8% усіх IT-спеціалістів технічної спеціалізації. 

Профіль IT-спеціалістів: доходи та витрати

За даними IT Research Ukraine, медіана доходу в Україні становить $2630, що на $270 більше ніж у 2022 році. Найбільше IT-фахівців у віковій категорії від 26 до 35 років, третина спеціалістів – жінки.

Згідно з дослідженням, у кожного десятого фахівця знизилися доходи. Утім, у порівнянні з минулим роком частка спеціалістів, чий дохід зріс – збільшилася. У 2022 таких було 14%, цьогоріч утричі більше – майже 44%. 

Водночас, більша частина опитаних зазначили, що зросли і їхні витрати: 72,9% у 2023 на противагу 62% минулоріч. Найбільше заробленого витрачають на базові потреби: оренду житла, харчування тощо. Понад 80% айтівців мають змогу заощаджувати: у середньому відкладають чверть доходу. Однак, кожен десятий зберігає більше половини щомісячної винагороди. 

Понад 213 тисяч IT-спеціалістів, що складає а 93,6% від усіх, частину свого бюджету спрямовують на благодійність. Це на 4,6% більше ніж минулоріч. У середньому донатять десяту частину доходу, що дорівнює близько $264. 

“Згідно з результатами дослідження IT Research Ukraine 2023, українська технологічна галузь адаптувалася до нових реалій, спричинених війною, і демонструє обережні ознаки відновлення та потенційного майбутнього зростання. За 2023 рік, в цілому, збережено рівень експорту технологічних послуг та створено багато тисяч нових робочих місць як в ІТ-галузі так і в сфері хардверу та інноваційного виробництва. Програма USAID ‘Конкурентоспроможна економіка України’ системно підтримує експорт, інвестиції та стимулює працевлаштування в технологічній галузі з 2019 року і продовжуватиме сприяти цим трендам з активним фокусом на грантову та іншу підтримку українських компаній, які можуть створювати нові робочі місця” – зазначила Олеся Залуська,  керівниця Програми USAID “Конкурентоспроможна економіка України”.

Частина техфахівців від початку повномасштабної війни стали на захист країни. Три чверті опитаних компаній мають у штаті мобілізованих спеціалістів. Здебільшого, їхня частка не перевищує 5% від усієї кількості працівників. Більшість опитаних компаній підтримують своїх фахівців, які нині у лавах ЗСУ. Зокрема, 48% забезпечують їм збереження робочого місця. 56% компаній виплачують фінансову допомогу: разову, або ж  фіксовану суму чи часткову компенсацію винагороди щомісяця.  

IT драйвер економіки України

“Технологічна галузь продовжує залишатися однією з ключових в українській економіці. Адже забезпечує значний обсяг валютних надходжень. Комп’ютерні послуги складають 41,5% загального обсягу експорту послуг.  Це дещо менше ніж минулоріч, тоді було 45,5%. Однак, це досі найбільша частка серед інших послуг, що експортуються. З метою забезпечення стабільності та зростання індустрії, ми продовжуємо активно впроваджувати та реалізовувати масштабні дослідження галузі. IT Research Ukraine 2023 дозволить українським компаніям приймати обґрунтовані рішення на підставі конкретних цифр і даних. Корегувати свої стратегії та зростати. А відтак сприяти економічній стабільності держави”, – зазначає СЕО Львівського IT Кластера,  Степан Веселовський.

Частка IT у Внутрішньому валовому продукті становить 4,9%. А компанія, найнявши одного IT-фахівця, створює та зберігає 2,7 робочих місця. 

Водночас, експорт IT-послуг зменшується. Згідно з даними IT Research Ukraine він імовірно становитиме $6,7-7,1 мільярдів.  Відтак, 2023 рік стане першим за роки незалежності України, коли технологічна індустрія не покаже росту в порівнянні з минулим роком.

“IT Research Ukraine 2023: Адаптивність та стійкість під час війни” — це те комплексне та систематизоване дослідження ринку, яке дозволяє нам бачити, аналізувати та враховувати у подальших рішеннях реальну ситуацію в ІТ-індустрії. Це важливо для нас як профільного міністерства, адже наша мета — забезпечити максимальну підтримку галузі для збереження її стійкості і розвитку. Саме на базі об’єктивної інформації та якісної аналітики ми будуємо наші стратегічні цілі для розвитку  України як високотехнологічної цифрової держави”, — підкреслив заступник міністра цифрової трансформації України Олександр Борняков

Більше інформації про найважливіші тенденції ІТ-індустрії України на другий рік повномасштабної війни читайте у дослідженні  IT Research Ukraine 2023: Адаптивність та стійкість під час війни. Звіт можна завантажити за цим посиланням.

IT Research Ukraine 2023 – повноформатне всеукраїнське дослідження, яке Львівський IT Кластер реалізував у межах дослідницького проєкту IT Research. Це проєкт з унікальною методологією, який Кластер запустив у 2015 році для проведення аналітичних досліджень ІТ-індустрії.

IT Research Ukraine 2023: Адаптивність та стійкість під час війни реалізували у партнерстві з Міністерством цифрової трансформації України та за підтримки Програми USAID “Конкурентоспроможна економіка України”. Збір та аналіз основних даних в межах соціологічної частини забезпечила Дослідницька агенція Fama.

Програма USAID «Конкурентоспроможна економіка України» підтримує український бізнес з метою підвищення конкурентоспроможності на внутрішньому ринку України та на міжнародних ринках, допомагає в розбудові спрощеного та прозорого бізнес-клімату, а також забезпечує українські компанії можливостями скористатись перевагами міжнародної торгівлі.

Поділитися статтею:
Динаміка ІТ-індустрії під час війни: результати IT Research Ukraine 2023

13 грудня Львівський ІТ Кластер презентував результати проєкту IT Research Ukraine 2023: Адаптивність та стійкість під час війни. Це наймасштабніше дослідження про стан та перспективи IT-галузі в Україні та у кожному з регіонів, яке не має аналогів. Кластер реалізував проєкт у партнерстві з Міністерством цифрової трансформації України та за підтримки Програми USAID “Конкурентоспроможна економіка України”. […]

https://itcluster.lviv.ua/wp-content/uploads/2023/12/golovna-novyna.png
Скопійовано!