Системи штучного інтелекту в Національному університеті “Львівська Політехніка” та Data Science & Intelligence Systems в Львівському національному університеті імені Івана Франка стали одними з пілотних освітніх програм, розроблених із залученням Львівського ІТ Кластера. У 2021-му році перші випускники цих програм отримали дипломи бакалавра. Про особливості навчання студентів, співпрацю з ІТ-індустрією, виклики та складнощі впровадження програм читайте далі.
Модернізація освітньої програми Системи штучного інтелекту була розпочата у вересні 2016 за ініціативи професора Наталії Шаховської та Івана Загороднього, випускника Національного університету “Львівська Політехніка” та Director of Software Development Office у SoftServe. За підтримки Львівського ІТ Кластера було сформовано робочу групу з ІТ-експертів та представників Національного Університету “Львівської Політехніки”, які розробили навчальну програму курсу. Значну підтримку в підготовці програми забезпечили компанії SoftServe, GlobalLogic, Ciklum, N-IX, EPAM. До викладацького складу кафедра штучного інтелекту залучила фахівців EPAM, Intellias, Inoxoft, GlobalLogic, Solidbrain, Grammarly. Перший набір на програму відбувся у вересні 2017 року. Тоді на вибірковий блок Системи штучного інтелекту було набрано 136 студентів, 88 з яких через 4 роки отримали бакалаврські дипломи.

“Ми починали з навчальних проєктів для АІ та ІоТ напрямків; запуск АІ став складнішим і зайняв біля 2 років, адже потрібно було допомогти не тільки з освітньою компонентною, але і з розвитком викладацької команди кафедри та інфраструктури для навчального процесу. Ця робота здійснювалась в активній кооперації команди університету, Львівського ІТ Кластера та ІТ-компаній Львова. Сумарно, до роботи було задіяно більше 150 людей. Чотири роки роботи над проєктом – це випробування часом, яке програма та кафедра пройшли на відмінно. Я радий, що все задумане – здійснено, і зараз ми маємо перший випуск, де майже сотня студентів отримали диплом бакалавра та успішно працюють в компаніях Львова,” – Іван Загородній, Director of Software Development Office в SoftServe, лід освітньої програми Системи штучного інтелекту від ІТ-індустрії.
Андрій Натяглий, випускник спеціальності Системи штучного інтелекту, поділився враженнями про програму: “В першу чергу кафедра СШІ – це спільнота людей, які вибираючи місце навчання свідомо чи несвідомо обрали розвиток. Навчальна програма є дійсно непростою – в цьому і полягає її цінність. Студенти працюють над проєктами в невеликих групах, які необхідно презентувати в кінці семестру. Завдяки цьому вони наповнюють своє резюме та отримують як і технічні, так і комунікаційні навички.”
Програма Інформаційні системи та технології була розроблена викладачами факультету електроніки та комп’ютерних технологій Львівського національного університету імені Івана Франка спільно із учасниками Львівського IT Кластера, а саме спеціалістами SoftServe, GlobalLogic, PLVision, InfoPulse, Infineon Technologies, Vakoms, EPAM та N-iX. Її особливістю є те, що студенти можуть обрати один із 4 напрямів навчання після 1 курсу бакалаврату:
- Інтернет речей;
- Розумні системи та рішення;
- Аналітика даних;
- Штучний інтелект та машинне навчання.

“Для найкращих студентів була можливість отримати стипендію на навчання, яка покривала перші два роки. Для цього було потрібно мати високі бали ЗНО і добре вчитись впродовж цих двох років. Хочу подякувати Львівському ІТ Кластера і викладачам університету за можливість тут навчатися,” – коментує Лілія Леськів, випускниця спеціальності Data Science and Intelligent Systems.
Окрім того, студенти цього напряму мають можливість розробляти власні проєкти, що пов’язані з опрацюванням великих масивів даних, в лабораторії Infopulse Data Science & Machine Learning Lab, що була відкрита у лютому 2019 р. за підтримки компанії Infopulse.
Ігор Оленич – завідувач кафедри радіоелектронних та комп’ютерних систем факультету електроніки та комп’ютерних технологій ЛНУ ім. І. Франка про програму: “Освітня програма Інформаційні системи та технології є першою програмою Львівського університету, яка розроблена та впроваджена за підтримки Львівського ІТ Кластера. Наші студенти мають змогу скористатись міжнародною академічною мобільністю, поєднувати навчання і наукові дослідження, зокрема долучатись до воркшопів, зимових та літніх ІТ-шкіл, брати участь у роботі науково-технічних гуртків, та представляти результати своїх наукових досліджень на конференціях.”

“За весь період офлайн навчання в університеті (до початку пандемії), ми майже щомісяця відвідували різні заходи, мали екскурсії на відомі ІТ-компанії, а також воркшопи, лекції та створювати власні проєкти разом з менторами від індустрії. Навіть двічі потрапили на IT Arena! Це був дуже класний досвід,” – Анастасія Сенько, випускниця спеціальності Інформаційні системи та технології.