14 Липня, 2023
Час читання: 4 хв.

Розумна тростина, ПЗ для дронів та нове рішення для 3D-графіки: стартапи студентів навчальних програм Кластера

Львівський IT Кластер від самого початку роботи над оновленням бакалаврських програмами ставив перед собою завдання не лише давати студентам усі необхідні для роботи на тех-ринку знання, а й розвивати у них підприємницькі навички. Саме тому студенти спільно з менторами з IT-компаній створюють власні проєкти вже з першого курсу. Нещодавно відбулися їхні захисти. Серед них є ті, які вже переросли у стартапи.

Free Walk: розумна тростина 

Унікальну розумну тростину для частково зрячих людей створили першокурсники бакалаврської програми “Інтернет речей” НУ “Львівська політехніка”. Аналогів такого виробу в Україні немає. Найближчі конкуренти – у Туреччині. Однак їхня тростина потребує мобільного застосунки для використання. Натомість, розробка львівських студентів працює автономно.

“Ми провели опитування серед слабозрячих та частково зрячих українців і з’ясували, що для них пріоритетом є повідомлення про сходи та бордюри. Адже великі об’єкти вони частково розпізнають. Саме тому ми додали датчик відстані внизу палиці”, – розповідає Меланія Волошинська, керівниця команди. 

Коли людина знаходиться приблизно за 160 сантиметрів, або ж за два кроки до перешкоди, датчик передає сигнал до ручки. Там розташований моторчик, який починає вібрувати. Коли ж відстань менше кроку, то ручка починає ще й пищати. Ще однією функцією розумної тростини є голосовий пошук. Якщо людина забула, куди поклала свою палицю, їй достатньо свиснути і тростина видасть мелодію. Крім того,  палиця розбірна, тому її можна покласти в сумку і взяти з собою у транспорт. А завдяки спеціальній формі рівнобедреного трикутника її легко складати назад: ланки не перекручуються, тому датчики завжди у потрібному місці. 

Прототип палиці – пластиковий, адже був надрукований на 3D-принтері. Водночас, команда першокурсників працює над забезпеченням більшої міцності та довговічності тростини і шукає виробника, який зможе виготовити її з алюмінію. 

У планах – масове виробництво розумних тростин. Студенти вже розробили бізнес-план, знайшли постачальників мікрочіпів з Німеччини, а ще офіс та склад,  де можна зберігати матеріали для виготовлення тростин. Команда також працює над залученням фінансування. 

Проєкт розумної тростини став фіналістом пілотного навчального проєкту «Сприяння розвитку молодіжного підприємництва серед ВПО». Там він отримав друге місце. 

HORUS: програмне забезпечення для дронів

Повномасштабне вторгнення росії показало: сучасна війна неможлива без дронів. Безпілотники розвідують ворожі позиції, корегують вогонь та завдають ударів. Щоб полегшити роботу пілотам БПЛА та зробити її більш ефективною першокурсники програми “Кібербезпека” ЛНУ ім. Івана Франка розробили додаток HORUS. Він за допомогою штучного інтелекту ідентифікує ворожі цілі, отримує їх координати та відправляє на систему інтерактивних карт бойових дій. Додаток здатен в реальному часі визначати різні види ворожої техніки. Зокрема, він з легкістю розрізнить танк від БМП чи БМД. 

“Застосунок аналізує співвідношення ширини до довжини, товщину та форму дула та розташування голови машини відносно корпусу”, розповідає Максим Радченко, керівник команди. 

Продукт вже протестували пілоти БПЛА на фронті. У найближчих планах команди збільшення аналітичної бази даних для підвищення ефективності розпізнаванн’я військової техніки, додавання нових видів техніки, оптимізація точності розрахунків, швидкодії та обʼєму даних. 

Utahpot: нове рішення для візуалізації 3D-графіки

Першокурсники програми IT Sales Management (Управління ІТ-продуктами) НУ “Львівська політехніка” розробили проєкт Utahpot. Це інноваційне рішення для впровадження нового рівня 3D графіки на основі графічного API – WebGPU у веб-браузерах. API – це спосіб, яким різні програми можуть спілкуватися одна з одною та обмінюватися інформацією. А WebGPU – це новий стандарт програмного інтерфейсу (API). Він дає змогу розробникам створювати більш деталізовану, реалістичну та інтерактивну 3D-графіку, яка зараз доступна лише у спеціалізованих програмах або іграх. 

Інструмент, над яким працює команда Utahpot, дозволяє створювати 3D-моделі продукції для її візуалізації на маркетплейсі. Або ж розробляти повноцінні ігри з сучасною графікою просто в браузері. Для цього студенти створили спеціальну бібліотеку utahpot.js. Такі бібліотеки потрібні для допомоги розробникам у використанні WebGPU або будь-якого іншого складного інструменту чи технології. Вони надають готові функції, класи та інші компоненти, які спрощують процес розробки.  

“Автори уже існуючих бібліотек для створення 3D-графіки не приховують, що для використання їхнього рішення потрібно спочатку опанувати 3D-софт. Однак, фронтенд-розробники не хочуть витрачати час на отримання навичок з абсолютної іншої галузі” , – розповідають першокурсники. 

Функції у бібліотеці  utahpot.js не потребуватимуть додаткових знань. Для розробників будуть доступні шаблони налаштувань, які дадуть змогу без глибокого занурення у код створити якісну 3D-графіку. Наразі команда тестує свій продукт та шукає інвестиції. А вже восени цього року планує запустити робочу версію бібліотеки, яка буде доступна для усіх розробників. Як графіка може виглядати на сайті, можна переглянути на ресурсі проєкту.

Нагадаємо, за сім років Львівський ІТ Кластер спільно з IT-компаніями оновили 19 бакалаврських програм у чотирьох університетах міста: ЛНУ ім. І. Франка, НУ “Львівська Політехніка”, Львівському державному університеті безпеки життєдіяльності та Львівській національній академії мистецтв.

Зараз триває вступна кампанія 2023. До 19 липня можна подати заяву на навчання на одній з програм, які підтримує Львівський IT Кластер. Дізнатися більше про ІТ-спеціальності у львівських університетах можна за посиланням.  

Поділитися статтею:
Розумна тростина, ПЗ для дронів та нове рішення для 3D-графіки: стартапи студентів навчальних програм Кластера

Львівський IT Кластер від самого початку роботи над оновленням бакалаврських програмами ставив перед собою завдання не лише давати студентам усі необхідні для роботи на тех-ринку знання, а й розвивати у них підприємницькі навички. Саме тому студенти спільно з менторами з IT-компаній створюють власні проєкти вже з першого курсу. Нещодавно відбулися їхні захисти. Серед них є […]

https://itcluster.lviv.ua/wp-content/uploads/2023/07/site_startapy_sutdentiv.png
Скопійовано!