21 листопада Львівський ІТ Кластер презентував результати проєкту IT Research Ukraine 2024: Стійкість як нова реальність. Це єдине детальне комплексне дослідження техіндустрії України під час війни. Отримані дані дозволяють зрозуміти актуальну ситуацію на техринку та дають прогноз на майбутній рік.
IT Research Ukraine 2024 дає відповіді на усі важливі питання для техгалузі:
“Щороку ми проводимо масштабні дослідження техіндустрії, адже розуміємо, що впроваджувати якісні зміни та ухвалювати зважені бізнес-рішення можливо лише на основі точних даних. Ми впевнені, що IT Research Ukraine 2024 є важливим інструментом для влади та українських технологічних компаній, який дозволяє оцінювати потенційні ризики в умовах постійних змін, а відтак адаптувати свої стратегії для стабільності та зростання”, – зазначає СЕО Львівського IT Кластера, Степан Веселовський.
“Технології – це основа нашої обороноздатності зараз та шлях до вищого рівня ВВП в майбутньому. Саме тому наша стратегічна ціль – побудувати в Україні ефективну екосистему для розвитку інноваційних компаній. Дослідження IT Research Ukraine дозволяє нам бачити ситуації у галузі на макро та мікрорівнях, аби розуміти куди рухатися далі і чого саме не вистачає кампаніям, аби успішно протистояти викликам та зростати”, – каже Віцепрем’єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій України – Міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров.
Динаміка IT-галузі: стало гірше, але не у всіх
Попри виклики повномасштабної війни, технологічна галузь залишається однією з ключових в українській економіці та забезпечує значні валютні надходження. ІТ-сектор – найбільший експортер послуг в Україні: від загального обсягу послуг комп’ютерні послуги складають 38%. Та посідає 2-ге місце в загальній структурі українського експорту, після експорту продовольчих товарів.
Водночас, падіння обсягів експорту IT-послуг, яке розпочалося ще в 2023 році, триває. Згідно з прогнозом у дослідженні IT Research Ukraine 2024, навіть при оптимістичному сценарії на кінець 2024 року зменшення обсягів буде на рівні щонайменше 4% порівняно з 2023-им. А при песимістичному цей показник сягне – 6%. Тобто у підсумку варто очікувати $6.3-6.45 мільярди. Відтак, у 2024 рік технологічна індустрія другий рік поспіль не покаже росту в порівнянні з минулим роком.
Частка ІТ у валовому внутрішньому продукті зменшилася на фоні зростання ВВП та становить 4,4%. А компанія, найнявши одного IT-фахівця, створює та зберігає 2,8 робочих місця*. У 2023 році цей показник був 2,7. Загалом, індустрія зберегла 663 000-668 000 робочих місць прямої та непрямої зайнятості.
*Показник, який ілюструє опосередковану взаємозалежність кількості робочих місць у суміжних індустріях крізь призму динаміки споживчих видатків зайнятих в ІТ-галузі впродовж одного року з моменту створення 1 робочого місця ІТ-спеціаліста.
IT-компанії та ринок талантів
Наразі в Україні 2118 активних верифікованих ІТ-компаній. З них сервісних – половина, а саме 47% – аутсорсингові та 3% аутстафінгові. Ще 31% компаній – продуктові, решта мають змішану бізнес-модель.
Українські техкомпанії продовжують відкривати нові офіси, однак здебільшого за кордоном. З 51% СЕО, що планують розширити свої представництва, більш ніж третина хоче зробити це в іншій країні. Найпопулярніший вибір нової локації – Польща. Крім того, 6% СЕО планують закрити офіс в Україні.
Більшість компаній, а саме 97% фінансово підтримують реалізацію проєктів, що наближають нас до перемоги. 67,6% опитаних компаній мають у штаті мобілізованих спеціалістів. Також значна частина компаній підтримує своїх фахівців, які зараз у лавах Сил оборони України: забезпечують їм збереження робочого місця, виплату фіксованої суми або часткову компенсацію винагороди.
Якщо ж говорити про фахівців задіяних в ІТ, то їхня кількість цього року зменшилася – на 1,6%. І наразі налічує 302 000 спеціалістів. З них 238 000 живуть і працюють в Україні. Зменшилася і кількість українських фахівців за кордоном на 3%, порівняно з минулим роком. Наразі їх чисельність сягає 62 000-64 000, на противагу 65 000 торік.
Україна багата на висококваліфіковані технічні таланти: понад 43% мають загальний досвід роботи в ІТ більше 6 років, з них 9% – понад 15 років. А більш ніж 82% з усього пулу технічних талантів – спеціалісти кваліфікації Middle, Senior та Lead. Майже половина зайнятих в IT-галузі здобули або здобувають освітню технічну спеціалізацію, повʼязану з компʼютерними науками. Втім, залученими до роботи в ІТ-галузі все частіше стають випускники нетехнічних спеціальностей. У 2023 році частка таких становила 35,6%, а в цьому – 39,2.
Портрет IT-спеціаліста: дохід та витрати
В Україні найбільше IT-фахівців у віковій категорії від 26 до 35 років. Кількість ІТ-спеціалістів в Україні до 25 років зменшується. А середній вік фахівця дещо зріс – до 31,5 років. Значна частина спеціалістів, майже 68%, не мають дітей.
Більшість, а саме 44,2% ІТ-фахівців України, все ще залучені до роботи сервісних компаній. Це на 6,9% менше ніж було минулоріч. Натомість частка спеціалістів, що працюють у продуктових компаніях та стартапах зросла на 4,2% і нині становить 36,4%. Ще 17,4% техфахівців залучені до компаній зі змішаною бізнес-моделлю, а 2% обрали інші типи компаній.
Медіана доходу техфахівця в Україні, за даними IT Research Ukraine 2024, зменшилася на 1,7% порівняно з 2023-им і становить $2590. Водночас, більша частина опитаних зазначили, що зросли і їхні витрати: 75,6% у 2024 на противагу 72,9% минулоріч. Найбільша частка доходу йде на базові потреби – оренда житла, харчування тощо. На решту статей виділяють в середньому не більше 23%.
91,3% айтівців скеровують частину бюджету на благодійність. З них 5% донейтять більше чверті доходу. Середній чек на благодійність одного ІТ-фахівця щомісяця складає $235.
Більше інформації про найважливіші тенденції ІТ-індустрії України на третій рік повномасштабної війни читайте у дослідженні IT Research Ukraine 2024: Стійкість як нова реальність. Звіт можна завантажити за цим посиланням.
IT Research Ukraine 2024: Стійкість як нова реальність реалізував Львівський IT Кластер за підтримки Міністерства цифрової трансформації України. Партнери дослідження: ПриватБанк – банк для бізнесу, з кращими цифровими рішеннями; Visa – надійний лідер у сфері цифрових платежів; та компанія Nasdaq – надає найкращі платформи та послуги для глобальних ринків капіталу та за їх межами з неперевершеними технологіями, знаннями та ринковим досвідом.
Кластер провів дослідження у межах проєкту IT Research, який з 2015 року ґрунтовно вивчає та аналізує ІТ-галузь України. Ознайомитися з портфоліо дослідницьких продуктів можна за посиланням.
Результати попереднього моніторингу ринку та розуміння його структури використані для процедури зважування вибірки з метою оптимізації планових показників її репрезентативності: для показників близьких до 50% з довірчою ймовірністю 0,954, теоретична похибка не перевищуватиме 2,1%. Соціологічний компонент та економічний аналіз, а також верифікацію зібраних даних забезпечує Дослідницька агенція “Fama” на замовлення Львівського ІТ Кластера.
У дослідження не увійшли тимчасово окуповані росією території та ті, де ведуться активні бойові дії.
21 листопада Львівський ІТ Кластер презентував результати проєкту IT Research Ukraine 2024: Стійкість як нова реальність. Це єдине детальне комплексне дослідження техіндустрії України під час війни. Отримані дані дозволяють зрозуміти актуальну ситуацію на техринку та дають прогноз на майбутній рік. IT Research Ukraine 2024 дає відповіді на усі важливі питання для техгалузі: “Щороку ми проводимо […]
https://itcluster.lviv.ua/wp-content/uploads/2024/11/cover.png