14 Вересня, 2022
Час читання: 4 хв.

“єВідрядження” не запрацювало. Що про це кажуть представники ІТ-індустрії

На початку вересня мала вступити в дію постанова, яка б дозволяла виїзд за кордон у бізнес-поїздки чоловікам призовного віку. Утім постанову не підписав прем’єр-міністр Денис Шмигаль і це призупинило введення ініціативи “єВідрядження”. Поки не зрозуміло: її скасували чи відтермінували. Тим часом представники ІТ зазначають – невизначеність щодо статусу “єВідрядження” напружує, адже тех-ринок України в більшості працює на зовнішній ринок і ділові зустрічі необхідні.

Що передбачає “єВідрядження”

19 серпня уряд підтримав постанову про виїзд чоловіків призовного віку в бізнес-відрядження за умови тривалості поїздки у сім днів під заставу в 200 000 грн за одну людину. “єВідрядженням” не можуть користуватися компанії, в яких працює менше 10 людей з офіційною зарплатою менше ніж 20 000 грн.

“Загалом, ми вважаємо “єВідрядження” компромісним рішенням в умовах війни. Хочеться сподіватися, що прем’єр-міністр не підписав цю постанову тому, що на стадії фіналізації процесу з’явилися нюанси, через які ініціатива не вирішує покладених на неї завдань,” зазначає Степан Веселовський, СЕО Львівського ІТ Кластера.

Які недоліки “єВідрядження”

Одним з головних недоліків представники ІТ-галузі називають тривалість поїздки: сім днів для відрядження в певні країни надто малий термін. За даними дослідження IT Research Resilience: Вплив війни на розвиток ІТ в Україні, 67% компаній працюють на зовнішньому ринку, 30% на змішаному і 3% на ринку України.

“Семи днів достатньо для візитів до країн Європи. В той же час, для подорожей до США або Австралії часто необхідно не менше 12-14 днів, враховуючи логістику та наміри зустрітися з багатьма клієнтами за одну поїздку. Особисте спілкування дозволяє, як залучити нових клієнтів, так і збільшити обсяги співпраці з існуючими, узгодити плани на майбутнє та підписати відповідні договори. Без регулярних зустрічей рівень довіри в сервісному, експортно-орієнтованому бізнесі падає і, як результат, об’єми співпраці зменшуються,” розповідає Ігор Вершинін, СЕО Vector Software та учасник Наглядової Ради Кластера.

Представники ІТ уже спостерігають спад у експортній виручці від тех-індустрії. Усе рухається до менш оптимістичного прогнозу, який у Кластері змоделювали під час дослідження IT Research Resilience, додає Степан Веселовський:

“За останніми даними НБУ помітно, що експортні надходження від ІТ знижуються: $601 млн у травні, $564 млн у червні та $542 млн у липні. Якщо збережеться нинішня динаміка, то в кінці року індустрія вийде на не дуже оптимістичний показник у $7,2 – $8,1 млрд доларів за 2022 рік. Тому можливість міжнародних відряджень позитивно вплинула б на ситуацію і можливо підсилила б шанси покращити показники по виручці до нашого більш оптимістичного прогнозу в показник $8,1 – $8,5 млрд за 2022 рік”.

“Прикро те, що проблема короткотривалого виїзду не виглядає критичною для чиновників, хоча це дійсно є суттєвим стримуючим фактором для можливості розвитку і росту компаній. А для деяких, навіть і ризиком для подальшого існування. Але я все ще вірю в здоровий глузд керівництва країни і в те, що в скорому часі позитивне рішення по “єВідрядження”, або якійсь здоровій його альтернативі, буде прийняте,” додає Іван Бабічук, голова Наглядової Ради Львівського ІТ Кластера, VP Engineering, EduNav.

Що пропонує ІТ-галузь

У Кластері зазначають, можливо варто було б запровадити “єВідрядження” у тій формі, в якій воно було представлене. Це б дало можливість експортерам уже користуватися цим механізмом:

Є такі речі, на яких потрібно бути присутніми, демонструвати свій бізнес та залучати нових клієнтів. А це – персональний контакт. Можна відкладати поїздку на певний час але настав той момент, що відкладати вже нема куди. Тому нам критично важливо, щоб колеги могли виїжджати за кордон. Відміна може мати негативний вплив на бізнес. Хоч IT-індустрія є технологічною, за нею завжди стоять люди,” зазначає Юрій Адамчук, СЕО Avenga та учасник Наглядової Ради Кластера.

Утім, паралельно із цим процесом можна доопрацювати ініціативу, зважаючи на голос експортних індустрій, щоб вона ще більше працювала на інтереси української економіки в умовах війни.

Щоб підсилити гарантії, що ініціативою не зловживатимуть, можливо є сенс збільшити суму завдатку до, наприклад, 1 млн грн, припускає Ігор Вершинін:

Завдаток може бути сплачений компанією, яка відправляє спеціаліста у відрядження. Тоді у компаній буде стимул відправляти спеціалістів у відрядження тільки тоді, коли це дійсно необхідно і тільки тих людей, у поверненні яких вони впевнені”.

Наразі Уряд повернув постанову на доопрацювання профільним міністерствам. 

Поділитися статтею:
“єВідрядження” не запрацювало. Що про це кажуть представники ІТ-індустрії

На початку вересня мала вступити в дію постанова, яка б дозволяла виїзд за кордон у бізнес-поїздки чоловікам призовного віку. Утім постанову не підписав прем’єр-міністр Денис Шмигаль і це призупинило введення ініціативи “єВідрядження”. Поки не зрозуміло: її скасували чи відтермінували. Тим часом представники ІТ зазначають – невизначеність щодо статусу “єВідрядження” напружує, адже тех-ринок України в більшості […]

https://itcluster.lviv.ua/wp-content/uploads/2023/01/yevidryadzhennya-ne-zapraczyuvalo-shho-pro-cze-kazhut-predstavnyky-it-industriyi_63bd843608388.png
Скопійовано!