15 Березня, 2024
Час читання: 3 хв.

6 компетенцій ефективного ЕМа 

Ярослав Рущак, Engineering Manager

Яким є справді крутий ЕМ? Думок багато, вони різняться, і чимало з них точно заслуговують на увагу. Аналізуючи власний досвід, я підсумував 6 компетенцій, що є ключовими для цієї ролі. Знаючи їх, можна розробити роудмапу свого розвитку як ЕМа, опиратись на них, підбираючи ЕМа для управління існуючою командою, або ж мати орієнтир для побудови матриці компетенцій для цієї позиції.

Розуміння і врахування контексту 

Досвідчені EMи знають, що їхня роль дуже залежить від контексту. У продуктових компаніях ЕМ драйвить розробку продукту, спілкується з продакт-менеджерами та знаходиться в постійному пошуку інсайтів, які б покращили продукт та користувацький досвід. 

У сервісних компаніях, ЕМи часто узгоджують інтереси стейкхолдерів та управляють командами з різними рівнями доступу. Моя порада ЕМу – брати до уваги специфіку проєкту чи компанії, що може зокрема включати і розвиток продукту, і зменшення технічного боргу, і навіть щось третє. 

Пріоритизація

Поза контекстом компанії, потік завдань в ІТ шалений. Справді крутий ЕМ знає, як управляти ними, зберігаючи і швидкість, і якість. Одним з способів досягти цього – пріоритизація. Тож варто навчитись швидко визначати, що є ключовим та вагомим для проєкту, і проштовхувати це вперед. Надважливо: варто переконатись, що виставлені пріоритети узгоджені з інтересам бізнесу в коротко- і довгостроковій перспективі. 

Делегування та співпраця 

Ефективний ЕМ ніколи не намагатиметься приймати усі рішення самостійно. Натомість, він постійно створює можливості для залучення команди в процес прийняття рішення і навіть делегує це. Мета – зробити команду більш самостійною, щоби та могла ефективно працювати і  без нього. Крім того, такий підхід дає змогу уникнути мікроменеджменту і прискорити розробку

Відкрита комунікація

Крутий EM справді цінує відкриту комунікацію у відносинах з командою та клієнтом, адже це дозволяє усувати проблеми на ранніх етапах та уникати ескалацій. Тому я б радив заохочувати команду проговорювати ризики, проблеми чи труднощі заздалегідь – таким чином ЕМ матиме досить часу для зважених рішень або зміни планів. 

Стратегічне планування 

Класні ЕМи пріоретизують та планують, виходячи з загальних цілей та завдань, які необхідно закрити. Далі, вони максимально подрібнюють завдання, щоб точно оцінити витрати часу для їхнього виконання та мінімізувати ризики неточного планування. Також, ЕМи зазвичай залучають команду до цього процесу, та складають фінплан, враховуючи їхні думки, ідеї та озвучені ризики. Найкращі ЕМи ще й одразу вказують на такі ризики клієнтові під час презентації роудмапи проєкту. Тож моя порада — не варто погоджуватись на величезні проєкти, не проаналізувавши і не обговоривши все з командою. Ще одна порада – максимізувати передбачуваність процесів на проекті. 

Уважність до командної динаміки 

Це також маст для хороших ЕМів. Наймаючи, вони намагаються доповнити мапу компетенцій команди і зробити її ще більш універсальною. Схожість у підходах і цінностях теж важлива. У Rebbix нам доводилось відмовляти кандидатам через розбіжності у поглядах та культурі. Часто ці кандидати були дуже досвідченими та вмілими, однак така відмова зрештою заощаджувала наш та їхній час, який ми б згаяли на притирку. Ще одне: перед стартом найму варто уточнити у клієнта чого йому бракує, або ж які плани розвитку. Знаючи це, ЕМ зможе закрити ці потреби якнайкраще, в тому числі, завдяки новому члену команди та набору його/її навичок.

Поділитися статтею:
6 компетенцій ефективного ЕМа 

Ярослав Рущак, Engineering Manager Яким є справді крутий ЕМ? Думок багато, вони різняться, і чимало з них точно заслуговують на увагу. Аналізуючи власний досвід, я підсумував 6 компетенцій, що є ключовими для цієї ролі. Знаючи їх, можна розробити роудмапу свого розвитку як ЕМа, опиратись на них, підбираючи ЕМа для управління існуючою командою, або ж мати […]

https://itcluster.lviv.ua/wp-content/uploads/2024/03/cover-photo.png
Скопійовано!